Natrętne sprośne myśli

Witam. Mam pytanie do psychologa. Ostatnio wciąż męczą mnie sprosne myśli dotyczace wszystkiego. Od Boga po mamę. Rozmawialem ze znajomą psycholog. Jest ona matką. Powedziala ze jej syn tez przez to przechodzil i ze to minie i musze czekać. Mam do siebie zal o te mysli ale nie umiem ich powtlstrzymac. Ze wszyskiego wygaduje sie mamie ktora juz tez ma tego dość. Mam 19 lat. Moze to tylko dojrzewanie A moze ma zwiazek z wyjazdem z rodzinnego domu na studia za 3 mies? Czy jestem chory psychicznie?

Jeśli myśli te przeszkadzają Panu w codziennym życiu warto wybrać się na konsultacje psychologiczną bądź psychiatryczną. Natrętne myśli mogą świadczyć o występowaniu zaburzenia psychicznego, ale diagnozę musi postawić specjalista podczas wizyty.

Pozdrawiam!

Witam,
rozumiem, że takie myśli mogą być trudne i wywoływać żal do siebie. Generalnie jest tak, że każdy człowiek ma od czasu do czasu różne myśli natrętne, o różnych dziwnych treściach, zupełnie nie zgadzające się z jego osoba, które mogą wywoływać przykre uczucia wstydu, poczucia winy. U jednych pojawiają się sporadycznie, są też osoby u których mogą się pojawiać częściej aż do takiego nasilenia, które określa się jako zaburzenie. Nie bez znaczenia w rozwijaniu się tego mechanizmu, są dwie rzeczy silne emocje z tymi myślami związane oraz chęć ich blokowania, która częściej przynosi skutek odwrotny od zamierzonego i skutkuje większa ilością tych myśli. Stąd zapewne rada znajomej, żeby się tym nie przejmować. Być może jest to rzeczywiście reakcja na wyjazd, natomiast gdyby to nie przechodziło, było bardzo uciążliwe, to warto skonsultować się ze specjalistą, można to z powodzeniem leczyć w psychoterapii i nie nazwałabym tego poważną chorobą psychiczną, także proszę się zanadto nie martwić. Pozdrawiam.

Z postu wynika, że objawy są męczące dla Pana oraz już dla otoczenia. Wskazuje to na potrzebę konsultacji lekarza psychiatry. Natręctwa najcześciej leczy się za pomocą leków antydepresyjnych połączonych z oddziaływaniem psychoterapeutycznym.
Zachęcam do wizyty, Leczenie zwykle jest skuteczne, choć czasami trwa dość długo. Pozdrawiam. JW, Poznań.