Zaburzenia lękowe i nerwicowe, szczególnie pojawiające się w określonych momentach życia (jak w Pani przypadku), najczęściej mają podłoże emocjonalne i osobowościowe. Zachęcam do podjęcia konsultacji z psychologiem, psychoterapeutą- na podstawie dokładnego wywiadu i obserwacji zdiagnozuje podłoże trudności i doradzi najlepszy sposób poradzenia sobie z zaburzeniami.

0

Witam Panią. Mam nadzieję, że w Pani sytuacji rozpoznanie nerwicy lękowej odbyło się z udziałem lekarza specjalisty. Jeśli tak to wraz z tym rozpoznaniem lekarz powinien Pani zalecić kontakt z psychologiem. Rozumiem, że ciąża i poród mogły spowodować przerwę w tym kontakcie. Jeśli jednak w Pani ocenie objawy nerwicy wracają namawiam Panią do odnowienia kontaktu z lekarzem i psychologiem. Chodzi tu o Pani kondycję i Pani nowonarodzone dziecko. Proszę zadbać o siebie by zminimalizować objawy, które mogą Pani utrudniać skupienie się na sobie i cieszenie się obecnym czasem. Szybszy kontakt ze specjalistami może też zapobiec nasileniu objawów a w nich przede wszystkim lęku. Pozdrawiam Panią

0

Zwykle nerwica lekowa ma podłoże psychiczne, ale... przy niedoczynności tarczycy mogą być objawy lęku, depresji. W ciąży zachodzą przeróżne zmiany ,m .in : łożysko produkuje hormon HCG o działaniu częściowo naśladującym TSH (hormon tarczycy), więc można czuć się zupełnie inaczej, ale problem natury hormonalnej pozostaje. Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, dlatego trzeba skonsultować to z lekarzem i po prostu sprawdzić. To jedynie przychodzi mi na myśl, jako wytłumaczenie inne niż natury psychicznej.

0

Witam. Nie mogę wypowiedzieć się na temat wpływu hormonów na Pani samopoczucie, jest to pytanie, które warto zadać swojemu lekarzowi rodzinnemu podczas kolejnej wizyty. Wiem jednak z całą pewnością, że tak istotne wydarzenie w życiu, jak ciąża i poród budzą wiele naszych nieświadomych potrzeb, lęków i obaw. Moim zdaniem więc zaburzenia lękowe, które Pani opisuje mają tło emocjonalne. Może się tak wydarzyć, że pojawią się tylko po urodzeniu dziecka, ale może być i tak, że w istotnych dla Pani momentach w życiu będą powracały. Najbardziej odpowiednią metodą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia. Gdyby objawy się nasilały należy poszukać doświadczonego psychologa - psychoterapeuty i podjąć leczenie.

Małgorzata Danielewicz

www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty