Nerwowy czterolatek

Witam. Nie wiem czy na ten temat tez mogę zadać pyt., dot.ono Mojego 4 letniego synka. Jest bardzo nerwowy, jeśli czegoś nie dostanie bądź coś mu zabronię zrobić od razu pojawia się przeraźliwy krzyk, tupanie nóżkami itp., nie wiem jak nad tym zapanować, już sama czasami mam załamania w trakcie takiego krzyku, nie wiem co robić jak jego tego oduczyć, proszę o radę bo już nie daje rady. Magda.
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Magdo, Twój synek nauczył się w ten sposób wymuszać na Tobie pewne zachowania. Postaraj się być konsekwentna i mimo jego krzyku i płaczu nie zmieniaj własnej decyzji. Poczekaj, aż się uspokoi, a następnie wytłumacz mu, dlaczego nie możesz mu pozwolić na pewne rzeczy.
Pozdrawiam

To zrozumiałe, ze jest Pani trudno. Jednak dziecko w tym wieku, testuje granice rodziców, sprawdza też, jakie zachowania przyniosę pożądany skutek- np krzyczę, w końcu dostaje lizaka, więc na następny zachowanie wzmocnione się powtórzy. Jednak rolą rodziców jest nauczenie dzieci zachowań akceptowalnych społecznie, a także radzenia sobie z odmową czy frustracją. Wymaga to konsekwencji i cierpliwości ze strony rodzica. Na pocieszenie mogę dodać, ze jest to normalny etap rozwojowy. Dzieci w tym wieku maja tak zbudowany układ nerwowy, ze jeszcze nie do końca radzą sobie z emocjami, nie potrafią nazwać tego, co czują, ani sobie z tym poradzić. Dlatego potrzebują, by rodzice to nazywali, tłumaczyli, byli przy nich, akceptowali uczucia dziecka ale stawiali mu granice np. "rozumiem, ze się złościsz, bo chciałbyś zjeść czekoladkę już. Ale można ją będzie zjeść dopiero po obiedzie" itp.
Jeśli będzie Pani bardzo zaniepokojona, zachowania nasilą się zawsze można skorzystać z pomocy psychologa, terapii rodzinnej i w ten sposób sobie pomóc.