Nie mam na nic ochoty, nie mogę patrzeć na siebie w lustrze - czy to depresja?

Witam. Mam na imię Beata, w tym roku kończę 31 lat. Mam dwójkę dzieci i partnera, z którym jestem 2 lata. Na depresję leczę się od 2005 roku. Byłam już trzykrotnie hospitalizowana, ostatni raz w tym roku w czerwcu. Uczęszczam a właściwie dopiero zaczęłam na terapię indywidualną i przyznam, że nie najlepiej się tam czuję, może zbyt wiele oczekuję? Zalecono mi również terapię grupową DDA - jestem otwarta na tę propozycję, ponieważ sama szukam ratunku dla siebie.

Może opisze jak w tej chwili się czuję - fatalnie! Źle mi ze samą sobą, nie znoszę swojej osoby, nie mogę na siebie patrzeć w lustrze, strasznie się sobie nie podobam, a do tego wszystkiego dochodzi depersonalizacja i derealizacja – koszmar. Poczucie obcości we własnym domu tak jak bym nie istniała, jakby Beata już dawno umarła - nie mogę odzyskać samej siebie, a trwa to już zdecydowanie za długo. Ze szpitala wypisałam się na własne żądanie pomimo zaleceń ordynatorki – pomyślałam, że poświęcę się dla dzieci i partnera, ale sielanka nie trwała długo, bo znowu od tygodnia coś mnie dopadło. Cały czas jestem na lekach, ale na razie nie przynoszą one jakiegoś konkretnego skutku, nie do końca jestem pewna czy to depresja czy coś poważniejszego. Nie mam na nic ochoty. Robienie czegokolwiek sprawia mi maga trudność.

A, i nie wspominałam jeszcze jednej rzeczy - patrząc na siebie w lustrze mój wizerunek wydaje mi się zupełnie obcy i to dodatkowo pogłębia mój lęk o to co się ze mną dzieje. Do tej pory nie znalazłam osoby z podobnymi problemami dlatego coraz częściej utwierdzam się w tym, że to coś znacznie poważniejszego. Pomóżcie!

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Opisywane przez Panią objawy mogą wskazywać na nawracające zaburzenia depresyjne.Depresja dość czesto ma charakter nawrotowy. Jednym z czynników ryzyka jest również tzw. syndrom DDA. Jeśli ma Pani doświadczenia związane z alkoholizmem rodzica, to terapia DDA jest bardzo wskazana. Dzięki temu, być może dotrze Pani do żródeł depresji, co pomoże ją skuteczniej zwalczać i zapobiegać nawrotom. Wiecej o terapii DDA może Pani w internecie.

W ciężkiej depresji trudności może sprawiać nawet wykonywanie codziennych czynności, a także pojawiać się mogą myśli o negatywnym charakterze, jak np. przekonanie, że ciało lub jego część jest brzydka, budząca wstręt, a w przyszłości mogą mieć miejsce wyłącznie niekorzystne wydarzenia.

Jeśli Pani samopoczucie będzie nadal ulegać pogorszeniu, proszę zgłosić się do izby przyjęć szpitala psychiatrycznego. Na działanie leków przeciwdepresyjnych zazwyczaj trzeba czekać ok. 4 tygodni. Początek indywidualnej psychoterapii bywa trudny i pojawiajace się na tym etapie opory i wątpliwości są naturalne. Warto przedyskutować to z psychoterapeutą.

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiej poprawy samopoczucia!