Nie mogę przytyć, chociaż bardzo dużo jem

Witam Mam takie problem. Praktycznie od niecka nie wiem czy wgl nazwać to choroba, jem w dzień i na noc i nie mogę przytyć a chciałbym bardzo bo jestem strasznie chudy heh , na początku myślałem ze po 18 roku życia będę tył ale nic z tego;/ no i tu moje pytanie jem dużo ale nie mogę przytyć, czemu?
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Często smukła sylwetka to fizjologia danego osobnika. Jeżeli masz dobrą przemianę materii tak może być. Warto jednak zastanowić się czy twoje problemy z przybraniem masy ciała nie są związane z chorobą. Warto udać się do lekarza rodzinnego by wykonać badania na tarczycę tj TSH fT3. fT4 oraz podstawowe badania krwi w tym morfologię i badania biochemiczne.

Witam serdecznie,
Dobrze było by udać się do dietetyka, który odpowienio zbilansuję dietę. Może przez to, że dieta nie jest dobrze dobrana i bogata we wszystkie składniki odżywcze, nawet duże ilości jedzenie nie przynoszą odpowiednich rezultatów.
Poniżej kilka wskazówek, co do diety na przytycie:
-Proszę jeść 5-6 posiłków dziennie, o nie za dużej objętości, co 2-3 godziny.
-Pierwszy posiłek zjeść do godziny po przebudzeniu.
-Nie omijać posiłków, organizm potrzebuje stałego dowozu energii!
-Należy dążyć do tego by każdy posiłek był jak najbardziej wartościowy – zawierał jak najwięcej składników odżywczych tzn. najlepiej łączyć przykładowo pieczywo/ryż itd. z mięsem/produktem mlecznym i tłuszczem. Nigdy nie ograniczać się do posiłku np. opartego na bazie samych warzyw.
-Podstawą diety powinny być produkty spożywcze będące źródłem węglowodanów (pieczywo, kasze, ryż, makaron, musli i inne płatki, ziemniaki) - należy dbać o to by w/w produkty były podstawą każdego posiłku.
-Codziennie należy dbać o to, by dostarczyć organizmowi pełnowartościowe białko w postaci mięsa (najlepiej chudego – drób, chuda wołowina, polędwica, dziczyzna), ryb, jak również mleka i produktów mlecznych (serów twarogowych, żółtych, jogurtów, kefiru), jajek (nie jeść więcej niż 3 na tydzień).
-Tłuszcze zwierzęce w diecie należy ograniczyć, wybierać za to tłuszcze jak najlepszej jakości, czyli oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej rzepakowy, słonecznikowy...)
-Do przygotowania posiłków (sałatek, obiadów tradycyjnych) stosować zawsze dodatek oliwy z oliwek lub oleju, małych ilości majonezu czy śmietany, które podniosą wartość energetyczną pożywienia. Chleb smarować cienko margaryną.
-Wartość energetyczną każdego posiłku podniesie także dodatek pestek słonecznika, dyni, sezamu, orzechów.
-W ciągu dnia warto spożywać 2-3 porcje owoców i wybierać te o wyższej wartości energetycznej – zamiast malin, jagód czy porzeczek - winogrona, banany, owoce suszone.
-Należy pić przynajmniej 2 litry płynów na dobę. Zamiast herbaty lub kawy warto pić przede wszystkim bogate w składniki odżywcze soki owocowe (nektary), a także soki owocowo - marchwiowe. Herbatę najlepiej pić z dodatkiem 1-2 łyżeczek cukru.
pozdrawiam!
Małgorzata Krukowska - dietetyk