Witam serdecznie. Często smukła sylwetka to fizjologia danego osobnika. Jeżeli masz dobrą przemianę materii tak może być. Warto jednak zastanowić się czy twoje problemy z przybraniem masy ciała nie są związane z chorobą. Warto udać się do lekarza rodzinnego by wykonać badania na tarczycę tj TSH fT3. fT4 oraz podstawowe badania krwi w tym morfologię i badania biochemiczne.
Witam serdecznie,
Dobrze było by udać się do dietetyka, który odpowienio zbilansuję dietę. Może przez to, że dieta nie jest dobrze dobrana i bogata we wszystkie składniki odżywcze, nawet duże ilości jedzenie nie przynoszą odpowiednich rezultatów.
Poniżej kilka wskazówek, co do diety na przytycie:
-Proszę jeść 5-6 posiłków dziennie, o nie za dużej objętości, co 2-3 godziny.
-Pierwszy posiłek zjeść do godziny po przebudzeniu.
-Nie omijać posiłków, organizm potrzebuje stałego dowozu energii!
-Należy dążyć do tego by każdy posiłek był jak najbardziej wartościowy – zawierał jak najwięcej składników odżywczych tzn. najlepiej łączyć przykładowo pieczywo/ryż itd. z mięsem/produktem mlecznym i tłuszczem. Nigdy nie ograniczać się do posiłku np. opartego na bazie samych warzyw.
-Podstawą diety powinny być produkty spożywcze będące źródłem węglowodanów (pieczywo, kasze, ryż, makaron, musli i inne płatki, ziemniaki) - należy dbać o to by w/w produkty były podstawą każdego posiłku.
-Codziennie należy dbać o to, by dostarczyć organizmowi pełnowartościowe białko w postaci mięsa (najlepiej chudego – drób, chuda wołowina, polędwica, dziczyzna), ryb, jak również mleka i produktów mlecznych (serów twarogowych, żółtych, jogurtów, kefiru), jajek (nie jeść więcej niż 3 na tydzień).
-Tłuszcze zwierzęce w diecie należy ograniczyć, wybierać za to tłuszcze jak najlepszej jakości, czyli oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej rzepakowy, słonecznikowy...)
-Do przygotowania posiłków (sałatek, obiadów tradycyjnych) stosować zawsze dodatek oliwy z oliwek lub oleju, małych ilości majonezu czy śmietany, które podniosą wartość energetyczną pożywienia. Chleb smarować cienko margaryną.
-Wartość energetyczną każdego posiłku podniesie także dodatek pestek słonecznika, dyni, sezamu, orzechów.
-W ciągu dnia warto spożywać 2-3 porcje owoców i wybierać te o wyższej wartości energetycznej – zamiast malin, jagód czy porzeczek - winogrona, banany, owoce suszone.
-Należy pić przynajmniej 2 litry płynów na dobę. Zamiast herbaty lub kawy warto pić przede wszystkim bogate w składniki odżywcze soki owocowe (nektary), a także soki owocowo - marchwiowe. Herbatę najlepiej pić z dodatkiem 1-2 łyżeczek cukru.
pozdrawiam!
Małgorzata Krukowska - dietetyk
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jakie są skuteczne sposoby na przytycie? – odpowiada Mgr Magdalena Borowiec
- Co mogę kupić, żeby przytyć? – odpowiada Mgr inż. Monika Biziel
- Jaka dieta na przytycie przy niedowadze? – odpowiada Dietetyk kliniczny Eliza Gosławska
- Dieta na przytycie przy niedowadze – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Szybka przemiana materii i dieta na przytycie – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Dieta a ćwiczenia na siłowni – odpowiada Mgr Katarzyna Szott
- W jaki sposób można zdrowo przytyć? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- W jaki sposób mogę zdrowo przytyć? – odpowiada Mgr Joanna Penza
- Jak szybko i skutecznie przytyć? – odpowiada Mgr Urszula Grzywacz
- Sposoby na przytycie dla 21-latki – odpowiada mgr Anna Sajdakowska (Kacperska)