Niedoczynność tarczycy i przytycie po porodzie

mam niedoczynność tarczycy mam 19 lat waże 95kg wzrost 1.60 mam straszny apetyt nie wiem co robić czasami mam straszne myśli kiedys byłam szczupła a ostatnio zaniedbałam sie po porodzie pomożecie?? co mam zrobic

Witam. Przede wszystkim należy skontrolować funkcję tarczycy poprzez oznaczenie poziomu TSH, fT3 i fT4. Być może niedoczynność tarczycy nie jest prawidłowo wyrównana (co predysponuje Panią do tycia) i konieczne jest zwiększenie dawki Euthyroxu.

Witam. W przypadku niedoczynności tarczycy ważna jest kwestia uregulowania hormonów. Dopiero, gdy będą na odpowiednim poziomie można starać się schudnąć. Trzeba być pod stałą opieką specjalisty. Ważny też jest moment odstawienia dziecka od piersi, ponieważ wtedy przytyć jest najłatwiej. Karmienie piersią "zabiera" kobiecie ok. 500-600 kcal dziennie, a jeśli kobieta dalej je tyle samo, mimo, że już nie karmi dziecka, to ta nadwyżka kalorii może się odkładać w postaci tkanki tłuszczowej. Żołądek jest pewnie mocno rozciągnięty, skoro masz duży apetyt. Proponuję na razie wprowadzić łagodne zmiany, 4-5 posiłków co 3 godziny, eliminacja każdej formy słodyczy (w tym słodkich jogurtów, napojów, drożdżówek, ciastek, czekolady itp.), nie podjadanie w ogóle, a na kolację rezygnować z pieczywa. Do tego picie odpowiedniej ilości wody min. 2l płynów ogółem i aktywność fizyczna. Jak już tyle uda Ci się osiągnąć, to będzie bardzo wiele i potem można bardziej szczegółowo analizować menu i wprowadzać większe zmiany. Życzę powodzenia!

Witam, w pierwszej kolejności proszę ustalić z lekarzem odpowiednią dawkę leku, która spowoduje unormowanie poziomu hormonów w organizmie i pozwoli na zastosowanie diety redukcyjnej. Następnie proponuję pomyśleć o stałej zmianie nawyków żywieniowych i wprowadzeniu do kalendarza aktywności fizycznej. W przypadku diety bardzo ważna jest regularność spożywanych posiłków, ich objętość oraz dobór produktów. Ważnym jest aby dieta redukcyjna nie była zbyt niskokaloryczna bo spadki poziomu glukozy spowodują w sposób naturalny uczucie wilczego głodu i zmniejszą szanse na powodzenie. Powinna Pani spożywać 4-5 posiłków dziennie, mniej więcej o stałych porach. Podstawę żywienia stanowią węglowodany złożone (płatki zbożowe, pieczywo pełnoziarniste, ciemny ryż, makaron razowy, kasze gruboziarniste), poza tym należy spożywać chude produkty nabiałowe (mleko 1,5-2%, jogurty naturalne, kefiry, maślanki, ser twarogowy), chude mięso (drób bez skóry, schab wieprzowy , polędwiczki wieprzowe, chuda wołowina, cielęcina, króli). W każdym posiłku zalecana jest porcja warzyw lub owoców. Ważne są także techniki przygotowywania posiłków takie jak gotowanie, gotowanie na parze, duszenie bez obsmażania, pieczenie. Tłuszcze powinny stanowić do 30% naszej diety (proszę tylko pamiętać że są bardzo wysokoenergetyczne więc objętościowo spożywamy ich mniej niż pozostałych produktów). Najlepiej zaopatrzyć się w olej lniany czy oliwę z oliwek. Bez względnie z diety należy usunąć słodycze i produkty wysokoprzetworzone.