Niepokojące zmiany nastroju - do kogo się zwrócić?

  Od września dzieje się ze mną coś dziwnego. W tym roku poszłam do liceum, przez całe gimnazjum i podstawówkę byłam wzorową uczennicą, wysoka średnia, zawsze czerwony pasek, przejmowałam się ocenami, nauka nie sprawiała mi trudności, uwielbiałam czytać książki wręcz pożerałam je, teraz nagle przestało mi zależeć, tak jakby nie z własnej inicjatywy, coś się stało - teraz wszystko "spływa" po mnie i w domu i w szkole. Niedawno nie byłaby możliwa sytuacja, że dostaje 3 ze sprawdzianu - teraz i kolejna 1 mnie nie obejdzie, mogę godzinami snuć się po mieszkaniu nie robiąc nic konkretnego, siedząc, patrząc się w szybę, ścianę, cokolwiek. Straciłam cały zapał. Mam też kłopoty ze spaniem czasami nie mogę zasnąć i nic mi nie pomaga, mogę leżeć nawet 3-4 godziny i sen nie nadchodzi. Natomiast w dzień mogłaby nie wychodzić z łóżka i nie chodzi nawet o spanie po prostu mogłaby w nim tylko leżeć. Również zauważyłam u siebie niepokojące zmiany nastroju, czasami idę i śmieję się do siebie nie wiadomo z czego, później płacze z byle powodu. Analizując to wszystko sama widzę, że coś jest nie tak, nie wiem jak zacząć, co zrobić, nie mogę tak o porozmawiać z rodzicami, źle bym się czuła, nie nadają się, nie wiem czy by zrozumieli, a znając ich podejście do życia, czy przypadkiem nie wyśmiali. Do kogo powinnam się zwrócić o pomoc, jak szybko i czy to w moim przypadku konieczne?

Witam!
Zmiana nastroju, problemy ze snem i zniechęcenie mogą być objawem rozwijających się zaburzeń psychicznych. Jednak mogą być również spowodowane intensywnym dojrzewaniem lub zmianami w Twoim życiu (np. problemy z rówieśnikami, trudności w domu, itp.).
Jesteś osobą niepełnoletnią, dlatego rodzice muszą wyrazić zgodę na kontakt ze specjalistą. Warto, żebyś jednak zdecydowała się z nimi porozmawiać. Rodzice mają obowiązek dbać o zdrowie swoich dzieci. Jeżeli nie chcesz rozmawiać z nimi bezpośrednio, możesz opisać swoje problemy w liście. Wspólnie moglibyście zastanowić się, jak Ci pomóc.
Wsparcie bliskich jest bardzo ważne dla człowieka i pomaga w przezwyciężaniu trudności. Sądzę, że dobrym rozwiązaniem byłaby wizyta u psychologa. Mogłabyś pracować nad swoimi problemami i trudnymi emocjami. Warto również skonsultować się z lekarzem w sprawie zaburzeń snu i braku energii. W trudnych chwilach możesz korzystać z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Będziesz mogła porozmawiać o aktualnym samopoczuciu i dostać wsparcie.

Pozdrawiam