Nieprawidłowe zachowanie matki

Jeżeli od lat moja "mama" mnie wyzywa, krzyczy i poniża, zdaży sie jej mnie poszarpane czy uderzyć. W momencie w którym skończyłam 18 lat kazała mi się wyprowadzić, a jak nie to dokładać się do rachunków przez to musiałam zrezygnować ze szkoły. Jak mogę jej to udowadnić? Skoro wszędzie jest brana za bardzo dobrą matkę?

Dzień Dobry Pani,

Nie wiem, czy nadal się Pani uczy?
Mama nie ma prawa tak się zachowywać względem Pani.
Zadaniem Rodzica Dziecka uczącego się/studiującego jest wsparcie do 25 roku życia.

Sugerowałabym kontakt z bezpłatnym Kryzysowym Telefonem Zaufania, nr 116 123, czynnym codziennie w godz. 14.00-22.00, gdzie uzyska pani potrzebną Pani pomoc i wskazówki, co może Pani zrobić (po rozpoznaniu Pani sprawy).

Wspieram Panią mentalnie i życzę pomyślności,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Szanowna Pani,

Bardzo mi przykro z powodu przeżywanych przez Panią trudności i dramatycznej sytuacji.
Przemoc ze strony osoby najbliższej jest zawsze źródłem ogromnego stresu - jeżeli jest to rodzic dodatkowym czynnikiem staje się poczucie niepewności, bezradności i zależności. To godne podziwu, że stara się Pani odnaleźć dla siebie sposób radzenia sobie z tą trudną sytuacją i szuka Pani pomocy.
Ma Pani prawo do bezpiecznego domu bez przemocy, do bycia szanowaną i poważaną.
W przypadku opisywanych przez Panią sytuacji przemocy należy skierować się na policję oraz dokładnie opisać zaistniałą sytuację. W przypadku przemocy fizycznej należy założyć mamie Niebieską Kartę. Zgłaszając przemoc dzieje się to automatycznie i stanowi dowód w sprawie. Warto również porozmawiać z kuratorem oraz psychologiem/dyrekcją szkoły, z której musiała Pani zrezygnować. Ma Pani prawo do kontynuowania edukacji i zdecydowanie warto poszukać wsparcia innych osób dorosłych oraz odpowiednich służb, których istotą funkcjonowania jest obrona i pomoc osobom takim jak Pani.
Życzę powodzenia.