Nietolerancja glutenu a przybieranie na wadze

Czy przy nietolerancji glutenu mozliwe jest przyybieranie na wadze? Czytalam, ze zwykle wystepuje tu utrata masy ciala, zastanawiam sie czy nie moze byc odwrotnie.

Witam,
nietolerancja pokarmowa może przebiegać na wiele sposobów, jednym z nich jest utrata wagi a innym skrajnym jest jej przybieranie. Z pewnością jednak należy stwierdzić, że w przypadku tak zdiagnozowanej alergii, należy bezwzględnie wykluczyć gluten z menu i wówczas obserwować zmiany wagi.
Sylwia Beyer-Wygońska

Witam serdecznie,

Przy nietolerancji glutenu raczej chudniemy, lecz możliwe są wzrosty wagi. Jest to najczęściej spowodowane występowaniem w różnych produktach glutenu i dostarczanie go przed Panią w diecie. musi Pani bardzo dokładnie sprawdzać skład żywności. Jeżeli dostarczy Pani gluten to nie koniecznie widać objawy ale w organizmie może dochodzic do stanów zapalnych co może sprzyjać tyciu.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultecje
tel. 506225670
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

Witam, przy nietolerancji glutenu zmniejszenie masy ciała może być wynikiem pogorszenia wchłaniania,jednak stosując dietę bezglutenową dobrze zbilansowaną nie ma większego problemu z przybraniem masy ciała.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Najistotniejsza będzie prawidłowo zbilansowana dieta i odpowiednia podaż kalorii do przemiany materii i aktywności fizycznej, jeżeli kalorii będzie zbyt dużo - utyjemy.