O czym świadczą biegunkowe, jasne, postrzępione, z białymi kulkami stolce?

O czym świadczą biegunkowe, jasne, postrzępione, z białymi kulkami stolec? Mam takie od paru miesięcy codziennie, crp, kolonoskopia,alat,aspat,pasożyty,posiew,kalprotektyna,wszystkie wyniki w normie( powtórzyłam je kilkukrotnie) miałam ogromne bóle jelit jednak zostały one wyleczone po zastosowaniu leku xifaxan, jem bardzo zdrowo, unikam słodyczy, mąki, jem bardzo dużo owoców i warzyw. Bardzo niepokoi mnie konsystencja oraz kolor tych stolcow, czy to może być jakaś bakteria albo grzyby?

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Powinna się Pani niezwłocznie udać do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Panią na odpowiednie badania, a następnie do specjalisty, który pomoże Pani zdiagnozować przyczynę. W celu zmniejszenia częstotliwości występowania biegunek może Pani już dziś zastosować odpowiednią dietę. Jednym z podstawowych zaleceń żywieniowych w biegunce jest odpowiednia podaż płynów. W diecie podczas biegunki zaleca się wypijanie co 2 l płynów na dzień pomiędzy posiłkami. Najlepsza jest mineralna woda. Należy zrezygnować natomiast z picia: kawy, mocnej herbaty, napojów gazowanych, soków owocowych i warzywnych oraz alkoholu. Na początku biegunki, konieczne jest wykluczenie z diety produktów bogatych w błonnik (zwłaszcza nierozpuszczalny): pieczywa razowego, gruboziarnistych kasz, surowych owoców i warzyw, płatków owsianych, wędlin podrobowych, tłustego mleka i produktów mlecznych (przy nietolerancji laktozy), tłustych mięs i wędlin, ostrych przypraw, orzechów, konfitur z owoców pestkowych, produktów, w których znajduje się sorbitol np. słodzik zamiast cukru, fruktozę, tj. owoce i miód. Warto natomiast w okresie trwania biegunki spożywać takie produkty jak: ryż biały lub klei ryżowy, pieczywo pszenne, drobne makarony, banany.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto przeczytać również:
Tajniki gotowania - 7 kroków do zdrowych nawyków
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/tajniki-gotowania-7-krokow-do-zdrowych-nawykow.html