Co zrobić, aby wyregulować rytm wypróżnień?

Mam dość wstydliwy problem. Jestem dziewczyną, lat 18. Od paru tygodni zauważyłam lekkie zmiany. Czasami pobolewa mnie nadbrzusze i mam zaparcia. Zaczelam sie lepiej odzywiac i zmienil mi sie rytm wyprozniania - codziennie szlam do toalety. Teraz jednak znow mam zaparcia a kal zawiera sluz. Nie odzywiam sie dobrze, jem duzo slodyczy i tlustych rzeczy. Za duzo naczytalam sie w internecie i boje sie, ze to moze byc nowotwor. Czy wystarczy zmienic diete zeby przestalo mnie bolec nadbrzusze i zebym wyprozniala sie bez problemu?
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu
Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań
70 poziom zaufania

Dzień dobry!
Stosowanie diety bogatej w cukry proste i tłuszcze trans, które zawarte są w słodyczach i produktach typu fast food mogą być powodem nieregularnych wypróżnień i zaparć. Regularny rytm wypróżnień można uzyskać naturalnie, przez wybór zdrowego sposobu odżywiania. Jednak aby taki tryb życia wspomógł regulacji wypróżnień należy unikać produktów zapierających, takich jak: biały ryż, kleik ryżowy, kasza manna, kakao, gotowana marchewka, kisiel, białe pieczywo, wyroby cukiernicze, czereśnie, banany, groch, fasola, tłuste wędliny i mięsa. Natomiast zwiększyć należy przyjmowanie produktów bogatych w błonnik pokarmowy nierozpuszczalny, który pobudza pracę jelit, to np.: otręby, pieczywo pełnoziarniste, kalafior, szpinak, pomidory, orzechy, a także produkty takie jak jogurt naturalny, kefir, suszone śliwki, wody mineralne gazowane, woda z miodem, soki owocowo- warzywne.
Jeśli chodzi o śluz w kale jest to naturalny proces, jednak w przypadku nieustającym nadmiernym wydalaniu z towarzyszącym bólem brzucha należałoby się skonsultować z lekarzem rodzinnym.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Tajniki gotowania – 7 kroków do zdrowych nawyków
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/tajniki-gotowania-7-krokow-do-zdrowych-nawykow.html?c=9

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak przywrócić normalny rytm wypróżnień?

Mam ogromne problemy z przemianą materii. Zaczęło się kilka lat temu od herbatek wspomagających trawienie, powoli przechodząc do środków przeczyszczających. Początkowo ziołowych np. sens, obecnie to już codzienność sens plus "garść" tabletek np. dulcobis ... Czy jest możliwy powrót do normalności, do przywrócenia prawidłowej przemiany materii bez wspomagania???
KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zmiana rytmu wypróżnień - co to znaczy?

Witam serdecznie, mam pewien problem, z którym już nie wiem sama co mam robić i dokładnie nie wiem co mi dolega. Mam często zaparcia, mogę nawet nie robić przez tydzień, później znowuż zaczyna mnie strasznie boleć brzuch i latam non stop. To są takie biegunki na przemian z zaparciami, do tego jak to mnie złapie jest mi strasznie słabo. Nieraz już przez takie coś zemdlałam, mam to bardzo często, najgorsze jest to że brzuch tak strasznie boli a do tego się strasznie słabo robi, że nie ma się siły iść do łazienki. Dodam jeszcze, że robię takie jakby ołówkowate stolce.
ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie!

Opisane przez Pana objawy nie są na tyle charakterystyczne, by mogły świadczyć o jakimś konkretnym stanie chorobowym. Są jednak na tyle niepokojące, że zdecydowanie wymagają dalszej diagnostyki, przy pomocy specjalisty gastroenterologa. Diagnostyka taka powinna obejmować zarówno wykonanie pełnego panelu badań laboratoryjnych jak i wykonanie badań endoskopowych. Proszę nie bagatelizować swoich objawów, ponieważ ich przyczyna może mieć poważne konsekwencje.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty