Co zrobić, aby się poprawiło moje trawienie?

Witam! Mam 16 lat, waga 55 kg, wzrost 160 cm. Mam problemy z trawieniem, np. już 2 dni jem jogurty Activia naturalny z otrębami, nawet trochę mi pomaga. Ale słyszałam, że Activia nie jest dla osób w moim wieku, to prawda? Kiedyś piłam herbatki na trawie i nic, piłam też codziennnie ok. 12.00 kawę rozpuszczalną i pomogło, ale potem znowu słyszałam, że nie powinnam pić kawy, bo na coś mi szkodzi, że mam jeszcze młody organizm, czy coś takiego. Jak najlepiej uporać się z tym problemem? Co zrobić, aby poprawiło się moje trawienie? Z góry bardzo dziękuję:)
16 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

problemy trawienne mogą być różne, ale domyślam się, że w Twoim przypadku są to zaparcia. Nie polecam żadnych środków na przeczyszczenie, które szybko działają, ale mogą mieć przeciwny skutek. Spróbuj naturalnie wyregulować rytm wypróżnień.

Przede wszystkim pamiętaj o regularnych posiłkach w około 3-godzinnych odstępach.

Wypijaj przynajmniej 1,5-2 litry płynów: woda mineralna, herbaty ziołowe (mięta, rumianek), herbaty owocowe.

Jedz produkty bogate w błonnik - należy go spożywać przynajmniej 20-40g dziennie, pęcznieje w jelitach, zwiększa objętość mas kałowych i przyspiesza pasaż jelitowy.
Produkty bogate w błonnik to: przetwory zbożowe (otręby, płatki, musli, razowe pieczywo, kasze, ryż brązowy), warzywa i owoce (świeże i suszone), orzechy, pestki.

Możesz spróbować kuracji z otrębami (1-2 łyżeczki wieczorem w jogurcie) lub namoczonymi suszonymi owocami (śliwki, morele figi).

Jedz naturalne produkty mleczne fermetowane, które korzystnie wpływają na mikroflorę jelitową np. kefir, jogurt, maślanka.

Unikaj produktów zapierających: białe pieczywo, potrawy mączne, czekolada, kakao, borówki i jagody, gotowana marchew, czarna herbata, biały ryż, banany.

Ruszaj się regularnie - ruch poprawia trawienie.

Activia polecana jest od 3. roku życia, więc możesz ją jeść. Jeśli możesz, postaraj się również unikać kawy lub pij ją w umiarkowanych ilościach np. 1 filiżankę dziennie.

Przy długotrwałym zaparciu konieczna jest wizyta u lekarza.

Pozdrawiam