Obawy przed urodzeniem trzeciego dziecka

Jestem w trzeciej ciazy. Tym razem nieplanowanej. Od kad sie dowiedzialam nie moge przestac plakac. Nie potrafie sie z tym pogodzic. Mam 2 synow rok po roku teraz tez bedzie roczna roznica. Przeraza mnie kolejny porod i wychowanie 3 maluchow. I to ze beda sie czuc zaniedbani. Chcialabym moc im wiecej czasu poswiecac. Na mysl o porodzie sn dostaje palpitacji serca a to dopiero 5 tydzien. Prosze oporade

Witam. Opisane przez Panią obawy mają podłoże psychogenne. Myślę że w tej sytuacji przede wszystkim warto przedyskutowac sprawę z partnetem. Być może powinien przejąć część Pani obowiązków. Warto również rozważyć wizytę u psychologa.

Domyślam się, że jest to nowa dla Pani i niespodziewana informacja. Często w takich sytuacjach, nasza pierwsza reakcja to szok, płacz, o czym Pani wspomina. Nie oznacza to, że Pani obawy nie są zasadne. Ważne jest to, że ma Pani przed sobą kilka miesięcy, żeby oswoić się z sytuacją i zadbać o siebie. Mam tutaj na myśli zapewnienie sobie pomocy przy dzieciach. Ważne jest, żeby nie została Pani z tym sama. Może Pani szukać pomocy u ojca dzieci, warto go zachęcić do aktywnego zaangażowania się w opiekę nad dziećmi, co w przyszłości zaowocuje dobrą ich wzajemną relacją, a jednocześnie odciąży Panią. Warto też pomocy szukać w rodzinie, wśród znajomych. W ten sposób dzieci będą miały różne doświadczenia pozytywnych relacji, a Pani pomoc. Jeżeli będzie Pani czuła, że trudno Pani samej poukładać sobie te sprawy, wyciszyć emocje, zachęcam do poszukania wsparcia u psychologa bądź grupie wsparcia dla rodziców.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do psychologa. Z pewnością może się to okazać pomocne.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W opisanej sytuacji powinna Pani udać się na wizytę do psychologa lub specjalisty psychiatry, który pomoże w poradzeniu sobie z problemem nieplanowanej ciąży.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane przez Panią objawy mogą być wynikiem "burzy hormonalnej" jaka jest wynikiem ciąży. Jeśli jednak objawy smutku i lęku są tak silne, że nie potrafi sobie Pani z tym poradzić, sugeruję konsultację ze specjalistą psychiatrą lub psychologiem. Ginekolog prowadzący Pani ciążę bez wątpienia poleci Pani dobrego specjalistę.