Obniżenie napięcia wywołane stresem

Mam pytania dotyczące obniżania napięcia wywołanego stresem. 1) czy rzeczywiście nie powinno się uprawiać aktywności sportowej wieczorem? Generalnie podnosi poziom endorfin, ale także pobudza aktywność całego organizmu, co przed snem raczej nie jest dobre? Czy prawidłowo rozumuję :-)? 2. w radzeniu sobie ze stresem ważny jest sen. Czy to oznacza, że osoby tzw. "sowy" także powinny chodzić spać ok. 22giej? Czy u nich hormony pracują inaczej? Dziękuję za informacje.

Mgr Karolina Kwiatkowska

Aktywność fizyczna obniża napięcie i sprzyja odprężeniu, ale jednocześnie pobudza organizm ( i ośrodek czuwania) co może powodować problemy z zasypianiem. Jeśli występują problemy z zasypianiem, wszelka aktywność powinna być zakończona co najmniej 2 godziny przed snem. Jeśli nie ma Pani problemów z zasypianiem, nie trzeba tej zasady restrykcyjnie stosować.
Jeśli chodzi o "sowy" - takie osoby zwykle lepiej funkcjonują wieczorem. Jeśli to możliwe z pewnością efektywniejszy będzie rytm dnia z późniejszą pobudka i późniejszą porą zasypiania. Jeśli obowiązki wymuszają wczesna pobudkę, trzeba przede wszystkim zadbać o 7-8 godzin snu.

1) Nie słyszałem aby aktywność fizyczna źle wpływała na stres - wręcz przeciwnie, rozładowuje napięcie emocjonalne. Aktywność fizyczna przed snem jest jednym ze metod walki z bezsennością spowodowaną na tyle emocjonalnym.
2) U osób typu sowy - później chodzą spać, ale powinny spać dłużej. Liczy się ilość i jakość snu. Zależy to od organizmu - ogólnie przyjmuje się, że te 6 godzin minimum trzeba sypiać aby w miarę dobrze funkcjonować.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
http://psychopedagog.eu
http://facebook.com/gabinetdawidkk/