Jak radzić sobie z bezsennością w wieku 36 lat?

Mam 35 lat i cierpię na bezsenność chociaż sama nie wiem czy to nie jest nakrecanie się? Chodzę spać o 22 a wstaje o 6 też w weekendy. a mąż o 24-1 on chciałby żebym spędzała z nim wieczór chociaż w weekendy ale ja jak pójdę spać o 24 to leżę do rana i kolejna noc też mam rozchwiana. Potem wszystko dochodzi do normy a ostatnio nie spałam 3 noce i mam strach przed tym że nie zasnę. Nie wiem co robić żeby to jakoś było. Też bym chciała spędzić z nim czas ale jak? Cały czas też myślę czy zasnę czy nie? I błędne koło. Może za dużo myślę na zaś o spaniu i wpadam w nerwice:((Ten problem trwa już kilka lat :((co robić? Proszę o pomoc

Dzień dobry!

Każdy człowiek ma swój własny zegar, wskazujący preferowane pory aktywności i odpoczynku. Naturalnie różnimy się między sobą. Popularnie ludzi o takich odmiennych preferencjach nazywa się np. "sowami" i "skowronkami". Ci pierwsi lubią aktywność wieczorną i nocną, ci drudzy raczej poranną, przedpołudniową. Próba ingerowania w takie potrzeby swojego organizmu naturalnie może powodować stres i różne związane z tym nieprzyjemne objawy.
Związek "sowy" ze "skowronkiem" może rodzić trudności.

Może jednak w Pani sytuacji dodatkowym niekorzystnym czynnikiem jest skłonność do zamartwiania się, rozmyślania, przeżuwania spraw? Może to sprawiać, że dość błahy problem może urastać do wielkich rozmiarów i powodować nieadekwatnie duże napięcie, które ostatecznie może kończyć się np. zaburzeniami snu.

Pozdrawiam!

Witam, napisała Pani że zazwyczaj kładzie się spać o 22 i wstaje o 6 rano. Ma Pani trudności z zasypianiem gdy kładzie się Pani za późno. Każdy ma swój rytm okołodobowy, preferowaną porę zasypiania, ilość godzin niezbędnych do wysypiania się. Stres związany z zasypianiem, może wpływać na kłopoty z zaśnięciem, przesyłam link do ciekawego artykułu gdzie dowie się Pani więcej na temat fizjologii snu: https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/70378,fizjologia-snu
Proszę skorzystać z rozmowy z psychologiem.
Pozdrawiam
Dorota Nowacka