Obniżenie odporności u nastolatki

Od dłuższego czasu jestem narażona na obniżenie odporności gdyz caly czas choruje łapią mnie szybko wirusy cały czas mam katar i czesto jestem osłabiona nie mam na nic chęci. Przeziebienie -wystarczy ze mnie przewieje lub ktos na mnie kichnie. Miałam przejscie z torbielem i to dwa razy a mam zaledwie 18 lat .

Witam!
W celu próby ustalenia, czy nie ma Pani poważniejszych problemów zdrowotnych należałoby zacząć od wykonania podstawowych badań: morfologii krwi, CRP i TSH (ze względu na poczucie osłabienia. Badania takie można zrobić bezpłatnie, jeśli zleci je lekarz rodzinny lub odpłatnie bez skierowania (będzie to kosztować ok. 40-50zł). Z wynikami należy się udac do lekarza rodzinnego.
Uczucie przewlekłego osłabienia i braku chęci może mieć podłoże psychiczne - być może doświadcza Pani obniżenia nastroju lub nawet zaburzeń depresyjnych. Jeśli podejrzewa to Pani u siebie, warto porozmawiać o tym z lekarzem rodzinnym, pedagogiem szkolnym lub psychologiem. Wbrew pozorom nastrój może mieć duży wpływ na odporność.