Obsesja na punkcie zarazków i bakterii u męża

WITAM MAM PYTANKO MÓJ MĄŻ MA PROBLEM I NIE WIEM CZY TO JEST OBSESJA. AWIĘC KIEDY KTOŚ KICHA W OTOCZENIU ŁACZNIE ZE MNA WSTRZYMUJE POWIETRZE I UCIEKA GDZIE TYLKO MOŻE OPRÓCZ TEGO NIE ZJE I NIE WYPIJE NICZEGO OD NIKOGO POZA OSOBAMI KTORZY WIE ZE ROBIA TO W SPOSOB CZYSTY NIE CAŁUJE SIE ZE MNA BO BOI SIE BAKTERII NIE ZNOSI ODDECHU Z BLISKA. PROSZE O ODPOWIEDŻ CZY POWINNAM UDA SIE Z NIM DO PSYCHOLOGA I JAK GO PRZEKONAC ZE TO CHOROBA
ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Opisane przez Panią objawy rzeczywiście mogą świadczyć o patologii jaką jest zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne. Mogą być to jednak także objawy osobowości anankastycznej. O tym czy zachowania Pani męża mają podłoże chorobowe rzeczywiście powinien zdecydować lekarz psychiatra lub psycholog. W zależności zaś od diagnozy możliwe będzie wdrożenie właściwego leczenia.

Zdecydowanie warto skonsultować się z psychologiem lub lekarzem psychiatrą. Szczególnie jeśli nadmierny lęk przed zarazkami już ma duży wpływ na Państwa życie. Zaburzenia lękowe można i skutecznie leczy się w procesie psychoterapii. Zachęcam do umówienia się na wizytę.