Obsesja na punkcie zdrowia

Wydaje mi się, że jestem hipochondryczką. Na stronę abczdrowie potrafię wchodzić kilka razy dziennie i zadaję bardzo dużo pytań na różnych forach, każdy swój objaw wpisuję w google. Wiem, że nie jestem przewlekle chora ani nic, ale wystarczy cokolwiek niepokojącego, bym zaczęła się bać (najczęściej nachodzi mnie to w nocy), że rozwija się u mnie coś poważniejszego. Tylko czy hipochondryk może podejrzewać u siebie hipochondrię? I co robić ze swoją obsesją na punkcie zdrowia?
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Dzień dobry!

"Hipochondryk" może zdawać sobie sprawę ze swojej hipochondrii - umieć zauważyć i ocenić irracjonalność swoich lęków, a mimo to ulegać im. Słowo hipochondria weszło do powszechnego użycia i z tego powodu obecnie znaczenie tego słowa w języku potocznym jest nieco inne niż znaczenie medyczne, stosowane w diagnozie. Mniej ważne jest jednak to, jaką nazwę nadać Pani trudnościom, ale to, jak je Pani przeżywa i jak może sobie z nimi radzić. Obawy hipochondryczne mogą wiązać się z depresją, stanami lękowi, traumatycznymi doświadczeniami, realnymi problemami ze zdrowiem (własnymi bądź bliskich osób) w przeszłości itp. Polecam podjęcie psychoterapii.

Pozdrawiam!

0

Tak, z czasem każdy hipochondryk uświadamia sobie, że cierpi na hipochondrie i dotychczasowe sposoby radzenia sobie z niepokojącymi objawami są bezskuteczne. Nie sprawdza się już wyłącznie czytanie o chorobie, konsultacje z lekarzami itp, jest natomiast wewnętrzny przymus, aby robić to coraz częściej i reagować natychmiast na każdy objaw. Na poziomie emocjonalnym z hipochondrią wiąże się różnego rodzaju lęki, często nieświadome i nie odkryte, jednak nie znaczy to, że rozwija się coś poważniejszego – bo hipochondria sama w sobie jest chorobą. Myślenie o zagrożeniu zdrowia jest dominujące, niekiedy może to wpływać negatywnie na relacje z najbliższym otoczeniem, gdyż rozmowy sprowadzają się głownie do tematyki chorób.
W leczeniu hipochondrii skuteczna jest psychoterapia długoterminowa, gdyż niektóre objawy hipochondryczne zmniejszają się dopiero po roku. Myślę, że warto skorzystać z psychoterapii, aby Pani życie nie koncentrowało się wyłącznie na strachu o swoje zdrowie i mogła Pani z niego czerpać przyjemność i cieszyć się codziennością.
Pozdrawiam Agnieszka Glica

0

Często jest tak, że nerwica objawia się właśnie hipochondrią. Głównym Pani objawem jest bowiem lęk. Na razie nie przeszkadza Pani to aż tak bardzo w życiu, jednak może być tak, że gdy zacznie on narastać i utrudniać Pani normalne funkcjonowanie, ograniczać możliwe aktywności itp będzie pora na zdecydowane kroki i leczenie. Zachęcam zatem do popracowania nad tym już teraz i spotkania się psychologiem, psychoterapeutą.

0

Lęk o zdrowie może być związany z lękiem o życie, może być objawem mającym jakieś konkretne znaczenie. Warto zgłosić się do psychoanalityka na terapię

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Obsesja na punkcie łaskotek

Podniecają mnie łaskotki, mam na ich punkcie obsesję. Jak sobie z tym poradzić?
MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu

Problem leży w tym, na ile przeszkadza to w prawidłowym funkcjonowaniu...
Jeśli przeszkadza, to wskazana konsultacja psychologa seksuologa. W Warszawie nie powinno być problemu z dostępnością do takiego specjalisty.
Pozdrawiam. JW, Poznań.

0

Dzień dobry!

Ludzka seksualność jest barwna i różnorodna. Jej elementem mogą być m.in. fetysze, specyficzne, wyjątkowe upodobania. Często jest możliwe stworzenie takiego związku i/ lub prowadzenie takiego życia seksualnego, aby fetysz stał się jego naturalną częścią. Jeśli tak się nie dzieje, czuje Pan, że specyficzne preferencje utrudniają Pana życie, martwią Pana lub są niemożliwe do realizacji - proszę osobiście skonsultować się z seksuologiem.

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Obsesja na punkcie odchudzania

Witam mam 14 lat zaczelam odchudzac sie w kwietniu przy wadze 66 kg obecnie waze 49 przy wzroscie 162 i nie moge z tym skonczyc do dzis . staram sie jesc 100 kcal dziennie ale czesto to przekraczam wtedy wymiotuje lub cwicze do momentu gdy zrobi mi sie przed oczami czarno . czesto jak wstaje w lozka mam czarno przed oczami + nie jem miesa . gdzy kaza mi jesc zaczynam plakac i rzucac jedzeniem , czasami wymiotuje 3-4 razy dziennie i cwicze lub po prostu jem rano jogurt i pol dnia cwicze .
14 LAT ponad rok temu

Witaj,
Cierpisz na anoreksję. Porozmawiaj z rodzicami o swoich problemach z odżywianiem, bowiem sytuacja zagraża zdrowiu i życiu. Powinnaś spożywać około 2000 kcal w ciągu dnia, a dostarczasz zaledwie 100 kcal. Aby Twoje serce biło, mózg pracował, kurczyły się mięśnie, krew krążyła, komórki się regenerowały organizm potrzebuje około 1200 kcal/ dobę. Pozdrawiam, Aneta Kościołek

0

Witam Cię Serdecznie,

Proszę, nie zwlekaj i poproś Mamę lub dorosłą i bliską Osobę o pomoc, celem dotarcia na konsultację do Poradni leczenia zaburzeń odżywiania albo do Poradni zdrowia psychicznego.

Życzę Ci wszystkiego najlepszego,
Irena Mielnik-Madej

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty