Witam serdecznie,
U dzieci należy skupić się na kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych, czyli zgodnych z zasadami racjonalnego żywienia. Powinna Pani skupić się na uczeniu, które produkty i posiłki są zdrowe, a które nie; jaki wpływ na zdrowie mają różne produkty. Jeżeli uważa Pani, że jest taka konieczność, to warto udać się do specjalisty dietetyka, który będzie profesjonalnie pracował z Pani córką. Prawidłowe nawyki wpłyną na masę ciała. Jeżeli zaistnieje konieczność odchudzania pomimo prawidłowych nawyków, to proszę nie przeprowadzać go na własną rękę.
Niezależnie od wybranego przez Panią sposobu: istotne jest wsparcie rodziny dla córki. Warto, aby cała rodzina zechciała poznać zasady zdrowego żywienia.
Można rozpocząć od spożywania regularnie (co 3 godziny) 5 posiłków dziennie. Unikać słodzonych napojów, gotowych dań i wysokoprzetworzonych produktów, słodyczy. Wybierać produkty jak najbardziej naturalne i je mieć na swoim stole.
Pozdrawiam
Ewelina Gumiela, mgr dietetyk
Proszę nie korzystać z półśrodków. Tu chodzi o zdrowie i przyszłość Pani dziecka! Skierowanie dostała Pani od lekarza, toteż problem córki musi być poważny. Bez osobistego kontaktu z dietetykiem rozpisanie diety dla córki jest jak pisanie horoskopu - albo się sprawdzi, albo nie.
Proszę pamiętać o tym, że otyłość u dzieci (i w ogóle otyłośc jako taka) bardzo negatywnie działa na organizm i procesy fizjologiczne mogąc prowadzić do bardzo poważnych chorób, które mogą zostać nawet na całe życie. Dodatkowo otyłość oddziałuje na sferę psychiczną - obniża samoocenę i pewność siebie, wprawia w kompleksy (często przez bycie np. wyśmiewanym przez dzieci w szkole ze względu na wagę), może prowadzić do depresji, zaburzeń lękowych itd. Zatem PROSZĘ IŚĆ DO DIETETYKA OSOBIŚCIE Z CÓRKĄ, bo nie jest to lekarskie "widzi-mi-się". Półśrodkami może Pani doprowadzić do na prawdę negatywnych efektów, które będą działać na córkę przez długi czas.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Odchudzanie dziecka z nadwagą – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- Odżywianie się 14-latki – odpowiada Mgr Ewelina Gumiela
- Waga i wzrost u 9-latki – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- 5-letnie dziecko - jak jest jego prawidłowa waga? – odpowiada Agnieszka Kuczewska
- Nadwaga u 9-latki – odpowiada Mgr Paulina Filipowicz
- Fermentacja produktów przy PCOS i niedoczynności – odpowiada Mgr Joanna Penza
- Jak zmotywować się do odchudzania? – odpowiada Natalia Ulewicz
- Nadwaga u 6-latki – odpowiada Mgr Magdalena Radziszewska
- Problemy w odchudzaniu u 57-latki – odpowiada Mgr inż. Emilia Kołodziejska
- Odchudzanie a zdrowie kobiety – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
artykuły
Otyłość u dzieci - problem XXI wieku
W ciągu ostatnich 20 lat w naszym kraju trzykrotni
Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać dziewczynkę
Zamiłowanie do różu Chociaż wiele mam stara się st
Boom na dietetyków. "Co drugi pacjent boryka się z tym samym problemem"
Dietetycy stają się coraz bardziej popularni - akt