Odchudzanie a ból kolana

Witam. Mam 21 lat,160 cm i ważę ok. 66,5kg. Mam dość sporą motywację do ćwiczeń,ale przez ból kolana nie jestem w stanie ćwiczyć więcej niż 15 min. Zdjęcie rtg wykazało,że mam wyostrzoną górną krawędź rzepki. Ogólnie ze stawem jest OK. Czy oprócz basenu są jakieś ćwiczenia,które pozwoliłyby chudnąć nie obciążając kolana? Bardzo mi zależy na ćwiczeniach. Pozdrawiam,Klaudia.

Szanowna Pani,
Problemy ze stawami mogą skutecznie utrudniać aktywność fizyczną. Staw kolanowy nie jest tu wyjątkiem. Ze względu na to, że ma Pani problem z rzepką, nie powinna Pani uprawiać sportów mocno przeciążających stawy kolanowe. Niewskazane są więc: jogging, aerobic, zajęcia taneczne. Niemniej jednak jeżeli zainwestuje Pani w ortezę, może Pani bez szkody dla zdrowia i na pewno z większym komfortem wykonywać tzw. ćwiczenia stacjonarne, wykonywane głównie w pozycji leżącej lub siedzącej. Należą do nich świetnie wpływające na sylwetkę brzuszki, nożyce, wahadła i inne ćwiczenia wykonywane w tzw. seriach. Ćwiczenia na górne partie mięśni może Pani wykonywać bez żadnych przeciwwskazań, nawet z obciążeniem. Są to ćwiczenia bardzo dobrze wpływające na rzeźbę i rozwój masy mięśniowej.
Pozdrawiam!

Witam serdecznie,

Ból kolana i dolegliwość, która została wykryta wiąże się z nieprawidłowa technika wykonywania przez Panią ćwiczeń lub przetrenowania. Mogłaby Pani robić ćwiczenia na ławeczce treningowej lub rożnego typu brzuszki leżąc na macie. Jednak przy tych ćwiczeniach zwraca Pani uwagę na prawidłowe ich wykonywanie, aby tym razem nie obciążyć odcinka krzyżowo-lędźwiowego.

W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu
tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk