Odżywianie się przy depresji

Witam, opiekuje się ojcem 62 lata. Ojciec leczy się na depresje. Największy problem stanowi jego odżywianie się. Nie ma apetytu, bardzo mało je, ma niedowage. Cukrzycy nie ma. Lekarz proponuje podawanie wysokokalorycznych posiłków lub produktów, aż apetyt powróci. Jakie są takie produkty lub posiłki które w małych ilościach zawierają dużo energii, tak zwane "bomby kalorii"? Proszę o pomoc.

Witam,

Czytając Pani pytanie, jedną z pierwszych myśli jaka mi się pojawiła, to skierowanie się do specjalisty w zakresie dietetyki. Być może udałoby się Pani namówić ojca na taką wizytę. Mogłoby to pomóc w dobraniu diety, które ojcu przypadłaby do gustu, posiłki nie wymagałyby wielu przygotowań, byłby energetyczna, a także dobrane do organizmu i stylu życia Pani ojca.
Inną myślą było to, że w Katowicach i miastach sąsiadujących jest szeroko rozwinięta oferta psychoterapii skierowana do osób w wieku Pani ojca. Być może, jeśli ojciec nie korzysta z takiej formy pomocy, udałoby się Pani ojca przekonać do wizyty w jednej z takich poradni. W wielu ośrodkach funkcjonują grupy wsparcia, grupy terapeutyczne, gdzie pacjenci mogą skorzystać z pomocy zespołów terapeutycznych – zarówno lekarzy psychiatrów, jak i psychologów, psychoterapeutów i terapeutów zajęciowych, mogą liczyć na gruntowną diagnozę problemu i konkretne wskazówki co dalej. Nie muszą rezygnować z pomocy lekarzy, do których już chodzą i chcą chodzić. Jeśli jest bardzo źle i taka osoba na przykład nie chce wychodzić z domu lub odmawia brania leków, można zamówić wizytę lekarza psychiatry do domu. Rodzina takich osób jeśli chce, także może liczyć na konsultację i pomoc w zrozumieniu o co chodzi, na ile i jak może pomóc oraz w tym jak towarzyszyć osobie chorującej, by samemu nie cierpieć. Depresja i jej objawy – także utrata wagi, to często złożony problem. Myślę, że warto podejść do niego całościowo.
Gdyby miała Pani jakieś dodatkowe pytania, zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam
Karolina Matlak