Ogromne lęki

Witam, mam 20 lat, od dawna miałem problemy ze snem, byłem człowiekiem wrażliwym i przejmowałem się drobnostkami, lecz umiałem sobie z tym radzić. Chciałem też mieć dziewczynę, i urzeczywistniłem swoje marzenie. Wtedy czułem się świetnie i ze wszystkim sobie radziłem, po czym ona zerwała ze mną, podając bardzo niedorzeczne powody, co mnie bardzo zraniło. Długo to przeżywałem i wiem, że doznałem załamania psychicznego. Pojawiły się obawy o najmniejsze drobiazgi i myśli dosłownie destrukcyjne, tzn. kiedy udowodniłem sobie, że mam dla kogo żyć, bo mam kochającą rodzinę, to zaraz znalazły się myśli podające powody, że mogę ją jednak stracić, np. popełniając bardzo zły czyn, i wszyscy się ode mnie odwrócą. Nie mogę sobie z tym poradzić. Wiem, że nic złego nie zrobię, a myśli same przychodzą i osłabiają tym samym moją wiarę w siebie. To trwa już 3 tygodnie i w mojej głowie odbywa się niesamowita gonitwa myśli - myśli destrukcyjne i myśli podające powody, że wszystko będzie dobrze. Nigdy nie czułem się gorzej, mam zamiar udać się do psychiatry, ale proszę o wcześniejsze stwierdzenie, co to może być i czy coś może mi pomóc. Będę bardzo wdzięczny, z góry dziękuję.

Witam!

Trudno mi udzielić odpowiedzi na Pana pytania i stawiać hipotezy odnośnie diagnozy na podstawie dość krótkiego opisu Pana problemów.

Można domyślać się, że jest Pan osobą wrażliwą, a obecne objawy mogą wskazywać na reakcję depresyjną. Czynnikiem spustowym mogła stać się sytuacja osobistego zranienia, zawodu, co mogło uruchomić przekonania typu: "Nie zasługuję na nic dobrego", "Nie jestem wart miłości", "Na nikim nie można polegać", "Każdy może mnie zranić i porzucić".

Myślę, że mógłby Pan wiele skorzystać na wizycie u psychoterapeuty. W procesie psychoterapii mógłby Pan uzyskać wsparcie, pomoc w rozwiązaniu problemów oraz zrozumieć sytuacje, które Pana ranią i powodują gorsze samopoczucie. Dzięki zrozumieniu sposobu, w jaki Pan myśli i odczuwa, może Pan spróbować nowych sposobów radzenia sobie, zwiększyć swoją odporność na stres.

Z pewnością powinien Pan również udać się do lekarza psychiatry, w szczególności dlatego, że wspomina Pan o myślach autodestrukcyjnych, co zawsze jest niepokojącym objawem. Specjalista może przepisać Panu leki przeciwdepresyjne o dodatkowym działaniu uspokajającym i poprawiającym sen, co pozwoli Panu opanować niepokojące myśli i poprawi samopoczucie.

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.