Otyłość brzuszna a mała aktywność fizyczna

witam mam 160cm wzrostu waze 66 kg i jestem kobieta. mój problem to otylosc brzuszna od zawsze mam wielki tłusty brzuch reszta ciała jest ok może być..jestem osoba pracujaca ale mało aktywna...stosowałam mnóstwo diet ale na zadnej nie mogę wytrwać do końca...proszę o porade
KOBIETA ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
W tym przypadku warto byłoby zmobilizować się do regularnej aktywności fizycznej. Codzienne ćwiczenia, szczególnie te skupione na partiach brzucha, pomogą w redukcji tkanki tłuszczowej i poprawią ogólną kondycję.
W kwestii diety zalecane jest wykluczenie kalorycznych przekąsek nie niosących ze sobą żadnej wartości odżywczej (chipsy, paluszki, krakersy, słodycze, słodzone napoje), a zadbanie o codzienną podaż produktów z pełnego ziarna, chudego mięsa i ryb, produktów mlecznych. Warto też zastąpić tłuszcz zwierzęcy tłuszczem roślinnym (margaryny, oleje roślinne) i unikać żywności typu fast food.
Spośród rodzajów obróbki technologicznej najbardziej wskazane jest gotowanie i pieczenie w folii.
Zmiana nawyków żywieniowych będzie cennym elementem w stopniowym normowaniu masy ciała.

Witam,
Najlepszym rozwiązaniem Pani problemów będzie włączenie aktywności fizycznej np. Nordic Walking. Samo stosowanie diet odchudzających może nie przynieść pożądanego skutku, ponieważ ma Pani tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, a przy samym odchudzaniu brzuch będzie chudł najwolniej. Może Pani również spróbować z dietą wykluczającą wszelkie pszenne produkty. Jedzenie każdego innego zboża jest dozwolone. Musi Pani wiedzieć, że każda próba odchudzania zaburza metabolizm i przy każdej następnej co raz ciężej jest schudnąć.
Pozdrawiam
Edyta Obolewicz

Witam,
uważam, że pierwsze co powinna Pani zmienić to podejście do odżywiania. Dieta to nie restrykcyjne , nierealne założenia , które stosujemy przez z góry określony czas. To pewien sposób życia, pewne zachowania, które nie tylko pozwalają uzyskać wymarzoną sylwetkę ale wprawiają nas w dobre samopoczucie. Być może brak wytrwałości w stosowaniu poprzednich zaleceń wynikał z sięgania po tzw. diety cud czyli diety bardzo restrykcyjne, trudne w utrzymaniu obiecujące szybkie, spektakularne efekty.
Jedynym skutecznym i zdrowym sposobem na redukcje wagi jest połączenie racjonalnej diety odchudzającej z regularną aktywnością fizyczną. Wszystko to jest możliwe wymaga jednak pewnego wysiłku i wyrobienia w sobie nowych nawyków.
Nie powinna Pani stosować diet zbyt niskokalorycznych czyli poniżej 1400 kcal gdyż te będą powodowały spadek tempa przemian metabolicznych co paradoksalnie utrudni odchudzanie.Proszę planować 4-5 posiłków dziennie pilnując by przerwy między nimi nie przekraczały 3-4 godzin. Warto udać się do specjalisty dietetyka by ten pomógł dostosować plan posiłków do Pani systemu pracy.
Proszę zrezygnować z fast foodów i słodkich napojów gazowanych a także ograniczyć ilość słodyczy. Wprowadzić do swojej diety większą ilość warzyw i codziennie wypijać około 1,5-2 litrów niegazowanej wody mineralnej. Częstsze a małe posiłku ułatwią kontrolę apetytu.
Myślę, że potrzebuje Pani również dużej dawki motywacji. Być może warto poszukać osoby , która razem z Panią rozpocznie odchudzanie i która będzie źródłem wsparcia.
Jest to najlepszy czas by zredukować nadmiar kilogramów. Z wiekiem tempo przemiany materii maleje a przy nieprawidłowych nawykach żywieniowych waga będzie rosła z roku na rok. Pani tkanka tłuszczowa lokalizuje się w okolicach brzucha co pokazuje, że występuje tutaj skłonność do otyłości typu brzusznego. Taki typ otyłości jest szczególnie niebezpieczny gdyż jest obarczony znacznie większym ryzykiem powikłań metabolicznych. Warto więc podjąć działa by rozwiązać ten problem już teraz.
Pozdrawiam
Marzena Rojek

Z pewnością nie można stosować popularnych diet, które są zbyt restrykcyjne, czego skutkiem jest brak motywacji i wytrwałości, a czasem także efekt jojo. Nie stosuj diet, ale wyeliminuj swoje błędy żywieniowe. O prawidłowych zasadach odżywiania przeczytasz tutaj http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Do tego polecam Ci przeanalizowanie i zastosowanie się do porad zawartych w artykule http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-na-brzuch Pamiętaj, aby ćwiczyć regularnie minimum 3-4 razy w tygodniu po ponad 30 minut – tylko wtedy skutecznie spalimy tkankę tłuszczową. Nic jednak nie dzieje się natychmiast, dlatego wytrwale dąż do osiągnięcia celów. Przy tym nie stosuj żadnych restrykcyjnych diet odchudzających. Pozdrawiam.

Ma Pani skłonność do okładania tkanki tłuszczowej na brzuchu i tego niestety nie może Pani zmienić. Może Pani za to zwiększyć swoją aktywność fizyczną (bez niej żadna dieta nie przyniesie pozytywnego rezultatu) i jeść bardziej regularnie i zdrowo, zgodnie z zasadami piramidy zdrowego żywienia.

Witam! Problem, który Pani opisała jest bardzo częsty. Niestety wymaga on zdrowego, racjonalnego odżywiania oraz ćwiczeń usprawniających organizm a także modelujących brzuch. Fakt, iż stosowała Pani już wiele diet cud spowodował, iż Pani przemiana materii jest wolniejsza, niż u osób, które nie miały przygód z tego typu metodami na zrzucenie kilogramów. Warto sięgnąć porady fachowca od strony treningu oraz odżywiania.