Płacz a agresywne zachowanie u 16-miesięcznego dziecka

16 msc dziecko ciągle plącze i się "rzuca", o wszystko bo jej lodówki nie otworze .Bo nie może wchodzić na segment . Zle spi w nocy płacze z krzykiem co około 20 min . Non stop płacze i się miota nic nie st w stanie jej uspokoić. ma Azs bierze aerus . Brała atarax nic nie pomógł. Rozmawiałam z psychologiem nie widzi nic nie poprawnego... Nie wiem co robićystko .Wszystko ją drażni i doprowadza do histerii. Metoda mówienia aby sie uspokoiła i co robi nic nie daje . Wali głową gdzie popadnie

Witam Panią
16 miesięczne dziecko jest w takim wieku że jest bardzo ciekawe świata, chce wszystko sprawdzić, dotknąć, zobaczyć. To co w Pani rozumieniu jest "plątaniem i rzucaniem się" jest proszeniem się o granice i zasady w domu. Wymaga Pani od swojego 16-miesięcznego dziecka dyscypliny i zasad, co nie jest jeszcze w tym wieku możliwe, bo na tym etapie życia dziecka im mama jest bardziej ogarnięta i poukładana tym dziecko jest spokojniejsze. Zanim Pani pójdzie do psychologa w sprawie zachowania dziecka, proszę samemu pójść na konsultację i porozmawiać o tym co się z Panią dzieje.
Inną sprawą jest AZS i kwestia dobrania dobrze leków i trzymania diety u dziecka.
pozdrawiam
Anna Suligowska

To trudne, szczególnie jak maluszkowi nakładają się problemy skórne (azs bywa objawowo bardzo uciążliwy), być może także problemy z ząbkami lub brzuszkiem albo rozpoczynająca się choroba somatyczna (np przeziębienie). Dodatkowo dziecko jest w wieku, kiedy właśnie zaczyna odkrywać swoja tożsamość i samodzielność i trudno mu jest przyjąć stawiane granice. Co nie znaczy, że ich nie potrzebuje. Krzyk i autoagresja jest zarówno metodą poradzenia sobie z emocjami (frustracją) jak i metodą wpływu (jeśli raz zadziałało, dziecko często próbuje kolejne razy). Może warto spróbować metod holdingu? Warto tez skonsultować się z lekarzem prowadzącym dziecko- być może przyjrzy się stosowanej farmakoterapii i coś zmieni albo sprawdzi, czy przyczyna zachowania może być jakiś fizyczny dyskomfort/choroba.