Podejrzenie SM a wykluczenie zapalenia mózgu

Po rezonansie glowy ze wzgledu na ciagle zaw glowy mialam pobrany plyn mozg-rdzen. Na badaniu rezonansem wyszlo,ze mam 1 zmiane 0,5cm opisano jako zapalenie mozgu lekarze wykluczyli, twierdza ze moze SM ale w miejscu gdzie pojawia sie epilepsja a badanie plynu wykluczylo i epilepsje i SM w chwili obecnej. Zostalam wypisana do domu i co dalej? Czy duza jest szansa,ze to wczesnie stadium jednak SM? Czy jest mozliwosc inna? Zawroty jak sa tak byly od 7 miesiecy prosze o porade :(

Ogólnie:

Epilepsja jest chorobą, którą rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych. Badaniem pomocnym w rozpoznaniu jest EEG.
Wykonuje się również badanie MRI albo TK głowy, ale nie służy ono rozpoznaniu epilepsji a poszukiwaniu jej przyczyny tj ognisk w mózgu, które mogą być ogniskiem padaczkorodnym, np przebyty udar, guz mózgu itd...

SM jest chorobą, którą rozpoznaje się w oparciu o zgłaszane objawy, wynik badania przedmiotowego oraz obraz zmian w MRI. SM ma swoje ściśle określone kryteria rozpoznania.
Czasami wykonuje się inne badania jak np badanie płynu mózgowo- rdzeniowego. Wynik płynu tylko jest badaniem dodatkowym tj. prawidłowy nie wyklucza SM a nieprawidłowy sugeruje, że może to być SM, ale należy pamiętać, że podobne zmiany w płynie tj prążki oligoklonalne występują też w innych chorobach nie tylko w SM. Dlatego tak ważny jest obraz MRI, zgłaszane objawy i badanie.
W diagnostyce SM czasem wykonuje się jeszcze inne badania by wykluczyć choroby, które swoim przebiegiem s bardzo podobne lub naśladują SM np. Borelioza.

Drugim powodem dla którego wykonuje się badanie płynu mózgowo-rdzeniowego jest podejrzenie zapalenia w obrębie ośrodkowego układu nerwowego.

Powinna Pani ze wszystkimi badaniami udać się na konsultację neurologiczną, wyjaśnić wątpliwości i ustalić dalsze postępowanie.