Zapytaj lekarza

1 , 0 3 3 , 2 8 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Podejrzenie zespołu jelita drażliwego i zaparcia

Mam 20 lat i problemy z wypróżnieniem, co jest spowodowane tym, że mam podejrzenie zespołu drazliwych jelit, chodzi tu o zaparcia. Czasem trwaja one ponad tydzień a mój brzuch wyglada jak balon, est bardzo twardy, w tedy zażywam srodki przeczyszczające typu tab.dulcobis zdarza mi się to raz na 2 miesiące. Czy mogę, przez takie przeczyszczanie popsuć funkcjonowanie jelit? jeśli nie robie tego czesto. Z góry chce powiedziec, że prowadze dobra diete i jestem aktywna:) pozdrawiam Agnieszka
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Endoskopia tradycyjna a nowoczesna

Lekarz Marcin Radkowska przedstawia różnice między endoskopią tradycyjna a nowoczesną. Endoskopia jest to badanie, które służy ocenie stanu narządów wewnętrznych.

Dzień dobry,

W zespole jelita wrażliwego z zaparciami należy unikać produktów zapierających - kakao, ryż, makarony pszenne. Agnieszko Twoja dieta powinna zawierać błonnik rozpuszczalny - pektyny (jabłka, maliny, truskawki, banan), a także płatki owsiane - dobrze rozmoczone w wodzie/ mleku.
Powinnaś także w okresach zaparć przyjmować probiotyki / symbiotyki np. Lakcid, Linex, w podwójnej dawce, a także beta - glukan, który korzystnie wpływa na prace jelit.

Przede wszystkim powinnaś unikać preparatów przeczyszczających zawierających z senes lub korę kruszyny bowiem one negatywnie wpływają na pracę jelt jeżeli są przyjmowane dość długo.
Od czasu do czasu wieczorami powinnaś wypijać napar lnu z ziarenkami.

Dietetyk, biotechnolog, specjalista ds. zdrowia publicznego. Doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
0

Tak rzadkie użycie tego środka farmakologicznego, nawet 2-3 razy na miesiąc, okresowo, doraźnie na pewno nie uszkodzi jelit. Nie ma powodu do niepokoju.

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy