Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 0 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Podwyższony cholesterol - proszę o opinię

Witam Państwa! Mam 41 lat. Moje wyniki badania krwi to: cholesterol całkowity 215,7 mg/dl, HDL 63,50 mg/dl, LDL 133 mg/dl, triglicerydy 93,7 mg/dl, AST 18,90 IU/l, ALT 16,40 U/l (pozostałe wyniki na razie pomijam, nie chcę tutaj spamować, ale są wg referencji w normie). W rodzinie nie mam/nie miałem chorób serca, miażdżycy, zawał tylko jeden u jedynej osoby palącej (brat ojca). U dziadka i ojca jest/był zawsze podwyższony cholesterol przy zdrowym trybie życia, braku innych problemów zdrowotnych i dożyciu (dziadkowie) powyżej 90 lat. Nie palę, za to piję chyba dość dużo, ale socjalnie i trzymam się zasady trzech dni w tygodniu bez alkoholu, nie upijam się do nieprzytomności i nie sprawia to żadnych problemów na codzień. Nadwagi nie mam, mięsa nie jem (tylko ryby) i generalnie dość zdrowo się odżywiam. Moje pytanie to oczywiście - czy należy coś zrobić z tym cholesterolem i czy jego podwyższenie może być spowodowane alkoholem, genami czy jeszcze może czymś innym? Pozdrawiam i dziękuję.
41 LAT ponad rok temu

Test na ciężar właściwy moczu

Czy wiesz, czym jest test na ciężar właściwy moczu i dlaczego te dane są istotne? Dowiedz się więcej na ten temat i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta. Lek. Łukasz Dubielecki mówi o teście na ciężar właściwy moczu.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam.

Ma Pan nieznacznie podwyższony poziom cholesterolu całkowitego i LDL (tj. "złedgo" cholesterolu). Podwyższony jest również poziom "dobrego" cholesterolu, czyli HDL. W związku z tym uważam, że interwencja farmakologiczna nie jest w Pana przypadku konieczna. Modyfikacja stylu życia powinna polegać na ograniczeniu picia alkoholu, spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców, częstej aktywności fizycznej. Nieprawidłowy poziom cholesterolu najczęściej wynika z połączenia nieprawidłowej diety oraz zbyt małej ilości wysiłku fizycznego. Istotna jest jednak również predyspozycja genetyczna.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy