Pomoc koleżance podczas załamanie nerwowego i choroby nowotworowej

witam- pisze poniewaz niewiem jak pomoc chorej kolezance. 7 lat temu stracila jedyne dziecko (corke 20 lat) teraz zachorowala na raka piersi i na dodatak opuscil ja partnar jest sama bardzo sie martwie bo moze popelic samobojstwo ,przekazala mi to telefonicznie 05 07 a nie mam czsu byc z nia stale. musiala zrezygnowac z pracy ponieaz orzeczono ze jest calkowicie nie zdolna do pracy blagam o pomoc dla kolezanki M.S.

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

To rzeczywiście bardzo ciężka sytuacja. Proszę być w kontakcie z koleżanką, w miarę częstym, ale bez narzucania się. Ważne, żeby czuła, że ktoś się nią interesuje. Jeżeli poczuje, że rozmowy z bliskimi nie wystarczają najlepiej niech zgłosi się do regionalnego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Tam są specjaliści od ciężkich sytuacji.

Warto zachęcić ja do skorzystania z pomocy psychologa. Są oddziały i psycholodzy pracujący z osobami, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową. Byłoby to najlepszym wyjściem.
Pani może także ją wspierać w rozmowach, w miarę swoich realnych możliwości być blisko. Warto jednak pamiętać, żeby nie brać na siebie odpowiedzialność za czyjeś życie i postępowanie. To dorosła osoba, która sama bierze odpowiedzialność za swoje życie.