Popadanie w depresję u 26-letniej osoby

Witam. Mam 26 lat, 178 i ważę 103 kg. Wyglądam i czuje się jak potwór. Popadam w depresje, nie chce pokazywać się ludziom. Najgorsze jest to, ze nie jem żadnej przetworzonej żywności, zero słodyczy (łyżeczka cukru brązowego do porannej kawy) piekę sama bułki, robię żółty ser. Staram się jeść jak najzdrowiej a mimo to prędzej przytyje 3 kg niż schudnę 0.5. Moja PPM to 1840 i ciężko mi dostarczyć aż tyle kcal w zdrowym jedzeniu. TSH tarczycy wyszło ok. Kiedyś ćwiczyłam, biegałam ale kolana padają

Witam serdecznie. Czynników, które mają wpływ na rozwój nadwagi, może być bardzo wiele. Żeby stwierdzić gdzie tkwi przyczyna Pani problemu, niezbędny jest szczegółowy wywiad dietetyczno-medyczny. Dlatego zalecałabym konsultacje indywidualne. Pozwoliłoby to dokładnie poznać Pani nawyki żywieniowe oraz całą historię. Bardzo dobrze, że stara się Pani zdrowo jeść. Ale być może nie chodzi tylko o jakość jedzenia, ale także o ilość? Nawet najzdrowsza żywność spożywana w nadmiarze, może odkładać się w tkance tłuszczowej (np. pisze Pani o bułkach i serze żółtym, a są to produkty dość wysokokaloryczne). A z drugiej strony pisze Pani, że ciężko dostarczyć 1840 kcal w zdrowym jedzeniu. Przy zbyt niskiej kaloryczności posiłków metabolizm spowalnia i zaczyna „bronić się” przed odchudzaniem. Być może brakuje też Pani aktywności fizycznej. Jeśli ma Pani problem z kolanami, należy dobrać taką aktywność, która nie będzie obciążać stawów, np. pływanie na basenie, jazda na rowerze lub inne. Najlepiej w tej kwestii skonsultować się z fizjoterapeutą lub trenerem. U niektórych odchudzanie może przebiegać szybciej, a u niektórych wolniej. Proszę się nie zniechęcać i być dobrej myśli. A oto kilka zaleceń:
- Codziennie należy spożywać 4-5 małych objętościowo, ale urozmaiconych posiłków. Bardzo ważne jest śniadanie jak najszybciej po przebudzeniu. Kolację należy spożyć najpóźniej 2-3 godziny przed snem.
- Należy unikać podjadania między posiłkami.
- Codziennie należy spożywać minimum 5 porcji warzyw (najlepiej na surowo) i 1-2 porcje owoców.
- Dziennie należy wypijać ok. 2 litrów wody mineralnej niegazowanej (między posiłkami). Można też pić soki warzywne. Należy unikać słodkich napojów. Soki owocowe raz na jakiś czas, najlepiej świeżo wyciskane.
- Codziennie należy spożywać produkty zbożowe pełnoziarniste (m.in. kasze, płatki owsiane, płatki jaglane, gryczane, ryż pełnoziarnisty, otręby, chleb razowy ).
- Codziennie zaleca się 2-3 porcje chudego nabiału: chudy twaróg, jogurt, kefir, maślanka.
- Codziennie należy spożywać oleje roślinne na zimno (jako dodatek np. do surówek i sałatek): oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, olej rydzowy, olej z awokado. Wskazane są również niewielkie ilości orzechów i pestek oraz niewielka ilość masła. Nie należy używać margaryn.
- Kilka razy w tygodniu można spożywać chude mięso i jaja oraz 2-3 razy w tygodniu tłuste ryby morskie. Należy ograniczyć tłuste mięso czerwone.
- Minimum raz w tygodniu wskazane są rośliny strączkowe (fasola, groch, soja, bób, soczewica, ciecierzyca).
- Należy ograniczyć spożycie pieczywa i makaronów oraz wyeliminować dania typu fast-food, wyroby cukiernicze, słodycze, słone przekąski, tłuste sosy, produkty wysokoprzetworzone (np. zupki instant w proszku).
- Zdrowe przepisy znajdzie Pani na blogu: www.zdrowapasja.blogspot.com.
Pozdrawiam ciepło i życzę wytrwałości.

 Eliza GosĹawska

Witam.
W opisanej przez Panią sytuacji najlepiej udać się do dietetyka, który ustali dla Pani najlepszy rodzaj diety. Podejmowana przez Panią aktywność fizyczna również powinna być pod kontrolą odpowiedniej osoby np. trenera, aby nie przeciążać stawów i nie zrobić sobie krzywdy.
Pozdrawiam