Witam.
Należy zacząć od zmiany nawyków żywieniowych, bo to z reguły złe odżywianie prowadzi do odkładania się zbędnych kalorii w postaci tłuszczu, co w ostateczności prowadzi do otyłości.Następna sprawa to ilość spożywanych posiłków w ciągu dnia. Zaleca się jeść częściej, ale mniej. Tak, więc zamiast jeść 3 duże posiłki dziennie zjedz ich, 5 ale niech będą mniejsze. Inną sprawą jest jedzenie porządnego śniadania. O tym często się zapomina, ale porządne śniadanie jest kluczowe, bo pobudza nasz metabolizm na cały dzień.Kolacja powinna być zjedzona 2-3 godz przed snem.Nie obejdzie się także bez ćwiczeń,wykonując ćwiczenia aerobowe spalamy zapasy tłuszczu.Należy unikać potraw smażonych.W razie szczegółowych pytań zapraszam na bezpłatną poradę pod mailem twojdietetyk11@wp.pl
Pozdrawiam
Szanowna Pani,
z danych, które Pani przedstawiła jestem w stanie obliczyć Pani BMI (wskaźnik masy ciała), który wynosi 39,8, co wskazuje na znaczną otyłość. Aby proces odchudzania był efektywny, konieczna będzie jednak rozmowa z dietetykiem. Na takich konsultacjach przeprowadzany jest wywiad żywieniowy, dzięki któremu program żywienia jest dostosowany do indywidualnych potrzeb badanego. Uwzględnia on również upodobania kulinarne i aktywność dnia codziennego. Wszelkie porady, które mogłabym Pani dać związane np. z grupą produktów zalecanych przez Panią do spożycia będą zbyt ogólne. Odnośnie ćwiczeń - bardzo proszę porozmawiać o nich z lekarzem w kontekście astmy (u niektórych atak jest wywoływany wysiłkiem fizycznym). Do zalecanych dla Pani aktywności należą wysiłki o charakterze wytrzymałościowym o niezbyt dużej intensywności np. pływanie, nordic walking, marszobiegi. Bardzo się cieszę, że łączy Pani odpowiednią dietę z aktywnością fizyczną - jest to konieczny warunek, aby odchudzanie przyniosło długotrwały i zadowalający efekt. Zachęcam Panią do kontaktu, życzę dużo zdrowia i serdecznie pozdrawiam.
Witam,
Na wstępie chciałam Panią pochwalić za mocne postanowienie i chęci zmian w dotychczasowym trybie życia, a na pewno nie przyszło to Pani łatwo. To już mały krok na przód. Proszę potraktować to jako wyzwanie i nie bać się zmian, zresztą, z tego co Pani napisała - albo zmiany albo.. może być tylko gorzej.
Proszę zacząć od zwiększenia częstotliwości posiłków. Optymalnie byłoby 5-6 niewielkich posiłków na dobę, z przerwami co 2,5-3h (nie dłużej!) - taka zmiana skutecznie przyspieszy metabolizm.
Co do składu posiłków, ponieważ nie mogę w krótkiej odpowiedzi udzielić szczegółowych wskazówek, proszę się skupić na tym, aby każdy z nich zawierał zbliżone proporcje chudego białka (białe mięso, wołowina, ryby, nabiał, jaja, rośliny strączkowe), węglowodanów złożonych (pełnoziarniste pieczywo, ciemny ryż, kasze, makaron razowy, bataty), zdrowe tłuszcze w ilości do 20g/dobę (oliwa z oliwek, olej lniany, mielone siemię lniane, migdały, nasiona słonecznika, olej kokosowy, orzechy) oraz warzywa (szczególnie zielone liściaste (sałata, baby szpinak, natka pietruszki, seler naciowy oraz pomidory, ogórki itp. - na ich bazie proszę komponować sałatki do co najmniej 3 posiłków), owoce (max 2 całe owoce dziennie: czyli do 300g/dobę w przyp. owoców drobnych: jagody, maliny, itp.).
Proszę nie zapominać o piciu wody - minimum 2l dziennie pomiędzy posiłkami.
Nie musi Pani rezygnować z kawy czy czarnej herbaty, byle ograniczyć cukier do 1 łyżeczki/dobę. Jako alternatywę (nie wliczając w to wody!) polecam herbatki zielone oraz ziołowe.
Oprócz tego aktywność fizyczna - ze względu na astmę, proszę zacząć od dłuższych spacerów w miarowym, szybszym tempie - minimum 4 x w tyg. po 1-1,5h.
To podstawy, które powinny dać widoczne zmiany już po ok. 3 pierwszych tyg. Oczywiście proszę kontynuować.
Powodzenia i pozdrawiam, Aleksandra Rytwińska
Szanowna Pani, ten stopień otyłości uprawnia Panią do skorzystania z państwowej służby zdrowia. Proszę udać się do lekarza POZ i poprosić o skierowanie do poradni dietetycznej.
Pozdrawiam serdecznie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Prośba o poradę dietetyczną dla 24-latki, która waży 70 kg przy 169 cm wzrostu – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Porada dietetyczna dla odchudzającej się 21-latki – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Prośba o poradę dietetyczną dla 23-latki, która waży 100 kg przy 184 cm wzrostu – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Porada dietetyczna dla 20-latki ważącej 66 kg – odpowiada Sylwia Ogrodowczyk
- Odchudzanie u 19-latki ważącej 88 kilogramów przy wzroście 173 cm wzrostu – odpowiada Julita Krawczyk
- Problem ze zrzuceniem wagi u 21-latki – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Prawidłowa waga przy 170 cm wzrostu – odpowiada Mgr Katarzyna Szott
- 50 kg wagi u 10-latki – odpowiada Roma Wojtewicz
- Porada dietetyczna dotycząca odchudzania – odpowiada Mgr inż. Emilia Kołodziejska
- Odchudzanie kilku kg u 14-latka – odpowiada Roma Wojtewicz