Porady dla odchudzającego się 20-latka

Witam, mam 20 lat, 183 cm wzrostu i ważę 76 kg. Niestety nie jem śniadań, gdyż jestem zwyczajnie zapchany, pierwszy posiłek koło 11, najczęściej jabłko, później obiad, najczęściej kurczak z sałatką i kolacja typu owoc jogurt. Niestety odłożyło się na moim ciele sporo tłuszczu, które chce się pozbyć, od 3 miesięcy chodzę na siłownie, lecz efekty nie są aż tak bardzo zadowalające, co jeszcze mogę dla siebie zrobić?

Witam serdecznie,

Zacznę od tego że Pana BMI (współczynnik prawidłowej masy ciała powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach) wynosi 22,7, co wskazuje na wagę zdrową. Nie powinien Pan chudnąc, a co najwyżej wyrzeźbić i wymodelować ciało. Świetnie, że chodzi Pan na siłownię jednak przy takim odżywianiu nie dziwię się wcale iż nie ma efektów treningów.

Jada Pan stanowczo za mało i stąd gromadzenie się tkanki tłuszczowej, o której Pan wspomina. Już tłumaczę w jaki sposób to się odbywa bo brzmi trochę paradoksalnie: mało jem a tyje... w tym momencie dostarcza Pan o wiele mniej kalorii niż wynika to z Pana dziennego zapotrzebowania. Organizm przeszedł w ,,stan oszczędzania'' w obawie przed utratą składników odżywczych i zaczął robić rezerwę w postaci tkanki tłuszczowej. Organizm potrzebuje więcej energii do prawidłowego funkcjonowania a Pan mu jej nie dostarcza wiec on magazynuje zapasy. Tak to najprościej zobrazować. Powinien Pan zwiększyć kaloryczność i wzbogacić swoją dietę.
Chodzi Pan na siłownie, wiec spala więcej niż przeciętny mężczyzna nie mający aktywności fizycznej ale nie zbuduje Pan mięśni nie dając im ,,paliwa'' do wzrostu. W tym momencie, co najwyżej zachodzi katabolizm i zamiast budować mięśnie to Pan je spala.
Jeżeli zacznie Pan prawidłowo się odżywiać to spali Pan nadmiar tkani tłuszczowej i wyrzeźbi ciało, bowiem dieta stanowi 70% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę.

Jeżeli miałby Pan problem z ułożeniem jadłospisu dostosowanego do Pana dziennego zapotrzebowania i stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Trzeba uregulować sposób odzywiania. Dietetyk po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu jest w stanie wzkazać błędy. Ale każdy dietetyk będzie kazał Panu jeść śniadanie, choćby najmniejsze.

Witam,
waga do wzrostu jest odpowiednia, ale jeżeli zauwałzył Pan w swoim ciele nadmiar tłuszczu to proszę przede wszystkim prócz ćwiczeń zmienić schemat odżywiania. Wprowadzić 5 posiłków dziennie białkowow-węglowodanowych (np. ciemne pieczywo z chudą wędliną, pełnoziarnisty makaron z chudym mięsem, itd) Nie zapominać o porcji warzyw do każdego posiłku i porcji owoców w ciągu dnia zjadanej do 16. Sniadanie jest najważniejsze i powinno być zjadane do godz. 9, lecz nie póxniej niż 1-2 h po wstaniu, a kolecja do 20. Poza tym powinna być ona lekka i ewentualnie pozbawiona węglowodanów-sam produkt białkowy i warzywa.
Pozdrawiam