Odchudzanie u 20-latki i prośba o poradę

Mam 20 lat 175 cm wzrostu 66 kg wagi mam strasznie dużo tłuszczu na brzuchu. Bardzo chce schudnąć z brzucha i wyrobić sobie mięśnie brzucha nóg i rąk. Jem małe posiłki. Codziennie jem płatki kukurydziane z mlekiem na śniadanie i kolację. Ćwiczę codziennie. Robię brzuszki i pompki damskie. Do 13 lutego 2014r muszę schudnąć do 50 kg. Proszę o odpowiedź

Agata Zmorkowska Dietetyk, Poznań

Witam,
Zaleceniem dla Pani będzie racjonalna dieta, a raczej zmiana nawyków żywieniowych. Z diety wykluczyć należy słodycze, tłuszcze zwierzęce, tłuste mięsa,zwiększyć spożywanie warzyw i owoców. Ponadto należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomocne będzie włączenie aktywności fizycznej, a co najważniejsze zachowanie regularności w ćwiczeniach.
Pozdrawiam, Agata Zmorkowska

Witam serdecznie,

W tym momencie Pani BMI, czyli współczynnik prawidłowej masy ciała wynosi 21,6 co wskazuje na wagę zdrową. Nie powinna się Pani odchudzać, a co najwyżej wyrzeźbić i wymodelować swoje ciał,o a w szczególności partie na których Pani najbardziej zależy.
Pisze Pani że je mało, to nie dobrze!! Należy pamiętać, że aby schudnąć trzeba jeść. Jeżeli nie zaspokaja Pani dziennego zapotrzebowania kalorycznego organizmu to zaczyna on robić rezerwy, zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. Domyślam się ze tak właśnie jest w Pani przypadku.
Pisze Pani ze je mało, a ćwiczy codziennie. Tym sposobem spala Pani więcej kcal niz dostarcza i w końcu organizm zaczął gromadzić tkankę w okolicach brzucha.Musi Pani zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, dostosowaną do Pani potrzeb i stylu życia.Tylko wtedy zobaczy Pani efekty ćwiczeń bo póki co to zamiast budować mięśnie Pani je spala. Organizm nie ma z czego czerpać energii do ćwiczeń. Nie można również ćwiczyć codziennie, ponieważ mięśnie muszą mieć czas na regenerację. Widać że popełnia Pani sporo błędów ponieważ nawet płatki o których Pani wspomina czyli kukurydziane nie sa najlepszym wyborem.
Proponowałabym spotkanie z dietetykiem, który ustaliłby odpowiednią dietę a z pewnością dałby cenne wskazówki odnośnie prawidłowego odżywiana. Treningi, które Pani wykonuje nie przyniosą efektów bez odpowiedniej diety, Mięśnie należy zacząć budować od kuchni:)

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację dietetyczną lub zachęcam do kontaktu
tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk