Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 4 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Postępowanie przy niedocukrzeniu

Jestem studentką pedagogiki i jednocześnie dorabiam do stypendium jako opiekunka do dzieci. Kilka dni temu miało miejsce nieprzyjemne zdarzenie. Otrzymałam zlecenie zastąpienia wychowawczyni w prywatnym przedszkolu. Dziewczyna, którą miałam zastępować poinformowała mnie, że jedno z dzieci ma cukrzycę. Nie przestraszyłam się, bo moja ciocia ma cukrzycę i wiem jak się obchodzić z cukrzykami. Wszystko było dobrze, aż do czwartku, kiedy u sześcioletniego Bartusia pojawiło się niedocukrzenie. Wiedziałam, że w tej sytuacji powinnam mu szybko podać coś słodkiego. Ponieważ nie miałam pod ręką kostek cukru, najpierw dałam chłopcu swój „Red Bull”, wiedząc, że tego typu napój energetyczny zawiera czystą glukozę, a potem zrobiłam mu kanapkę. Do chwili rozmowy z mamą Bartusia byłam pewna, że postąpiłam prawidłowo. Matka chłopca, gdy tylko powiedziałam jej o „Red Bullu”, zaczęła na mnie strasznie wrzeszczeć, że mogłam skrzywdzić jej dziecko. Potem groziła właścicielce przedszkola prokuratorem. Straciłam tę pracę. Ciocia mówi, że dobrze zrobiłam, ale może tylko mnie pociesza? Chciałabym wiedzieć na pewno, czy postąpiłam dobrze, czy źle?
KOBIETA ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Pani Doroto, postąpiła pani jak najbardziej prawidłowo. Leczenie lekkich postaci hipoglikemii polega na doustnym przyjęciu szybko wchłanianych, prostych węglowodanów. Takie napoje energetyczne jak „Red Bull”, pepsi cola, coca cola rzeczywiście zawierają czystą glukozę. Podwyższony poziom cukru utrzymuje się około 45 – 60 minut, więc dobrze pani zrobiła podając dziecku kanapkę. Tym samym po opanowaniu pierwszych objawów hipoglikemii dziecko przyjęło porcję węglowodanów złożonych.

Oczywiście inna byłaby sytuacja, gdyby to był przypadek ciężkiej postaci niedocukrzenia. Należy pamiętać, że nie podaje się nieprzytomnej osobie ani napoju, ani jedzenia, ponieważ to może spowodować uduszenie lub doprowadzić do późniejszego zapalenia płuc. W takim przypadku wstrzykuje się choremu domięśniowo glukagon i wzywa pogotowie, aby służby medyczne podały mu glukozę dożylnie.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
 Konto usuniete
Konto usuniete

Red Bull zaweiera dużą ilośc kofeiny, a podanie jej dziecku jest niebezpieczne.
Ale ma Pani racje, że w hipoglikemi należy podać cukier . W przypadku płynnj postaci podawanej substancji nalezy uważać, żeby osoba się nie zakrztusiła.

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy