Praca fizyczna i przybieranie na wadze

pracuje fizycznie w dzień 8 godz. w weekendy dodatkowo 8 godz.w nocy a i tak tyje mam 160 cm wzrostu i warze 75 kg .nie jadam konkretnych posiłków raczej przegryzam coś w wolnej chwili. nie chciałabym stosować specjalnej diety. co robić żeby nie tyć ?

Jednak już dziś można zacząć od małych zmian w swoim jadłospisie, aby poprawić swoje samopoczucie i zacząć zdrowiej się odżywiać - oto lista zaleceń dla odchudzającego się mężczyzny:

1. Jedz 5 posiłków dziennie;
2. Posiłki spożywaj najlepiej co 3 godziny, a ostatni na 2 - 3 godziny przed snem lub zmniejszoną aktywnością (np. oglądanie TV, czytanie książki);
3. Zwiększ aktywność. Jest wiele sportów, które nie wymagają nawet nakładów pieniężnych, a jedynie dobrej motywacji, np. spacer, bieganie, poranna gimnastyka, taniec;
4. Wyeliminuj produkty wysokoprzetworzone (np. chleb tostowy, paluszki, gotowe dania), słodycze, napoje gazowane, soki z dodatkiem cukru;
5. Zadbaj o to, aby w każdym posiłku jeść warzywa;
6. Jedz tłuste ryby morskie - przynajmniej 3 razy w tygodniu;
7. Pij chude mleko, jedz jogurty, kefiry i chude sery twarogowe;
8. W rozsądnych ilościach spożywaj orzechy, migdały, nasiona słonecznika, pestki dyni oraz sezam. Są źródłem wielu witamin i składników mineralnych;
9. Jeśli w posiłkach zjadasz chleb, niech będzie to pieczywo ciemne, jeśli makaron, to żytni, jeśli kasza to gryczana lub jęczmienna, jeśli ryż to brązowy itp.;
10. Zrezygnuj z cukru. Cukier zastąp listkami stewii, ksylitolem lub ewentualnie miodem.

Anna Porada Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,
Jeść regularnie, niskokaloryczne posiłki i pić sporo wody mineralnej.