Jak skutecznie schudnąć do wakacji?

Chciałabym schudnąć. Powoli zbliżają się wakacje i chciałabym ładniej wyglądać. Ważę 64 kg, mam 172 cm wzrostu i mam 17 lat. Chcę zrzucić przynajmniej 8 kg. Mam nadzieję, że Państwo podadzą mi kilka porad jak to zrobić, żeby nie było efektu jojo. Liczę na Pańską pomoc. Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

17 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Twój wskaźnik BMI wynosi 21,6 kg/m2 - według ekspertów wskaźnik BMI równy 21 kg/m2 oznacza najbardziej optymalną masę ciała, bardzo niskie ryzyko chorób oraz długie życie. Nie powinnaś się odchudzać.

Być może Twoje niezadowolenie z masy ciała, wynika ze złego składu ciała. Prawdopodobnie masz zbyt mało tkanki mięśniowej. Aby ładnie rozwinąć mięśnie, należy zmienić swój sposób odżywiania, ale także wprowadzić w codzienny porządek dnia więcej ruchu, eliminując maksymalnie przesiadywanie przed komputerem oraz telewizorem.

Oto kilka rad, dzięki którym poprawisz swoje samopoczucie i zaczniesz zdrowiej się odżywiać:
1. Jedz 5 posiłków dziennie.
2. Posiłki spożywaj najlepiej co 3 godziny, a ostatni na 2 - 3 godziny przed snem lub zmniejszoną aktywnością (np. oglądanie TV, czytanie książki).
3. Zwiększ aktywność. Jest wiele sportów, które nie wymagają nakładów pieniężnych, np. spacer, bieganie, poranna gimnastyka, taniec.
4. Wyeliminuj produkty wysokoprzetworzone (np. chleb tostowy, paluszki, gotowe dania), słodycze, napoje gazowane, soki z dodatkiem cukru.
5. Zadbaj o to, aby w każdym posiłku jeść warzywa.
6. Jedz tłuste ryby morskie - przynajmniej 3 razy w tygodniu.
7. Pij chude mleko, jedz jogurty, kefiry i chude sery twarogowe.
8. W rozsądnych ilościach spożywaj orzechy, migdały, nasiona słonecznika, pestki dyni oraz sezam.
9. Jeśli w posiłkach zjadasz chleb, niech będzie to pieczywo ciemne, jeśli makaron, to żytni, jeśli kasza to gryczana lub jęczmienna, jeśli ryż to brązowy itp.
10. Zrezygnuj z cukru. Cukier zastąp listkami stewi, ksylitolem lub ewentualnie miodem.

Pozdrawiam