Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 9 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Problem z nawiązaniem relacji z płcią przeciwną

Mój problem polega na niemożliwości nawiązania relacji z płcią przeciwną. Jestem młodą kobietą, kończącą studia. Na uczelni nikogo nie poznałam. Na stażu i przez znajomych również nie. Jestem nieśmiała i zawsze spięta w obecności mężczyzn. W szkole z reguły chłopcy mi dokuczali. Z ojcem też nie mam zbyt dobrych relacji. Mam potrzebę bliskości z drugą osobą ale nikt mnie nie chce. Znajomości się urywają. Czuję się nudna, mało inteligentna i mało interesująca. Nie chcę być samotna całe życie.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Zaburzenia lękowe

Witam,

pierwszą (i najważniejszą!) rzeczą jest dostrzeżenie swoich dobrych stron. Inni ludzie nas "polubią" gdy będą czuli, że "lubimy" samych siebie. Jeśli uważamy się za nudnych, mało inteligentnych i nieinteresujących - zachowujemy się w ten sposób i rzeczywiście ktoś może potem nas tak postrzegać. Zachęcam do popracowaniem nad swoją samooceną: jeśli nie samej, to z pomocą psychologa.

Kolejnym tematem są sposoby poznawania innych ludzi, nasze nawyki, gdzie się spotykamy, w jaki sposób to wygląda... wszystko to wpływa na możliwość poznania kogoś, kto będzie dla nas wartościowy. Bardzo trudno z tak niewielką ilością danych udzielić Pani porady.

Trzymam kciuki i życzę powodzenia.

0

Pisze Pani, że znajomości używają się, że trudno Pani nawiązać relacje. Sądzę, że warto przyjrzeć się powodom, dla których tak się dzieje. Przyczyny mogą być różne. Może to Pani zrobić korzystając z pomocy psychologa / psychoterapeuty na spotkaniach indywidualnych, ale sądzę, że warto też rozważyć udział w grupie terapeutycznej. Taka grupa to bezpieczne miejsce, gdzie może Pani zyskiwać większą świadomość nie tylko samej siebie, ale i reakcji z innymi ludźmi - przyglądać się, jak Pani te reakcje buduje, jak je podtrzymuje, co w nich jest dla Pani trudne, czego się Pani obawia. Na grupie może też Pani w bezpieczny sposób próbować nowych zachowa, patrząc, co nowego one mogą wnieść w Pani reakcje.

0

Dzień dobry,

Proszę znaleźć w swojej okolicy psychoterapeutę i udać się na konsultacje, które być może zakończą się wspólną decyzją o podjęciu leczenia.
Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ (np.: PZP) lub prywatnie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy