Problem z relacjami interpersonalnymi i kontynuacją znajomości

Witam, mam problemy z relacjami interpersonalnymi tj. nawiązywanie i kontynuacja znajomości nawet mój związek rozpadł się przez ten problem. Pragnę interakcji a zarazem nie wiem jak ja rozpocząć i kontynuować - wszelkie próby są dla mnie wielkim wysiłkiem. Zawsze byłem postrzegany jako ostoja spokoju i ludzie chętnie przychodzili do mnie po radę jednak jak dostali to czego oczekiwali kontakt się urywał. Kontakty sformalizowane nie stanowią dla mnie żadnego problemu np sprawy w firmie lub urzędac

Witam. Problemy interpersonalne, często wiążą się z naszą samooceną. Z tego co Pan napisał można wywnioskować, że bardzo zależy Panu na poprawnych relacjach z innymi. Może być to tak silne, że jest Pan w stanie zrobić wszystko dla drugiej osoby. Niestety inni wyczuwają tego typu "słabość" i wykorzystują ludzi dla osiągnięcia własnych korzyści. Warto przyjrzeć się temu bliżej. Co stanowi problem? Czy związek faktycznie rozpadł się z tego powodu? Oczywiście należało by popracować nad swoją samooceną i poćwiczyć poprawne nawiązywanie relacji i ich podtrzymywanie. W tym celu zachęcam Pana do podjęcia terapii.