Zapytaj lekarza

7 4 0 , 8 6 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Problem z nawiązywaniem relacji z innymi

Mam problem z nawiązywaniem relacji z innymi.Nie chodzi tylko o realny świat, ale i wirtualny.Mam nadopiekuńczych rodziców, nie miałam kontaktu z rówieśnikami do 6 roku życia.Zdobywałam przyjaciół przez internet, ale teraz nie wiem co się stało.Jakiś rok temu zerwałam wszystkie znajomości i nie utrzymuję z nikim kontaktu.Nie jestem w stanie poznać nowych ludzi.Twarzą w twarz spotykam się z innymi tylko w pracy,i wtedy rozmawiamy.Nie mam przyjaciół,nie mogę zdobyć nowych.
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Zaburzenia lękowe

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Drogą wirtualną trudno zdemaskować przyczyny Pani zachowań i trudności w nawiązywaniu nowych relacji interpersonalnych. Być może jest to wspomniane przez Panią cieplarniane wychowanie przez rodziców, którzy chronili Panią przed światem zewnętrznym, uniemożliwiając kontakt z rówieśnikami, być może jest to Pani nieśmiałość, lęk społeczny albo nawet fobia społeczna. Z całego serca zachęcam Panią do konsultacji u specjalisty – psychologa lub lekarza psychiatry, który będzie mógł postawić diagnozę i zaproponuje najlepsze leczenie (leki i/lub psychoterapię).
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0

Witaj,
nie wiem co było powodem zerwania dawnych kontaktów,ale być może uzależniasz ich obecność od czynników zewnętrznych/miejsca ,w którym jesteś,czasu i chęci innych,nie Twojej/.Wnioskuję o tym z informacji,że wychowała§ się niejako pod kloszem,bez dopuszczenia Twojej własnej inicjatywy do głosu.Nanbardziej uciążliwe jest w tej sytuacji to,że ci,z którymi dzielisz miejsce pracy,czyz którymi czatujesz mogą nie spełniać oczekiwań takich.jakie powstają,gdy ma się przy sobie rodzica zaspokajającego każdy kaprys lub choćby tylko wciąż obecnego,prawda?ZachęcamCię górą co do skorzystania z pomocyszychologa

Psycholog z uprawnieniami psychoterapeuty i mediatora.
0

Witam, może być tak jak piszesz, są to skutki nadopiekuńczych rodziców, którzy nie umożliwili Ci możliwości przeżycia ryzyka związanego z przyjęciem czy z odrzuceniem grona rówieśników. Ale też przyczyny mogą być zupelnie inne. Znajomości internetowe sa powierzchowne. Piszesz chyba o tym, że brakuje Ci bliskich, zaangażowanych bezpośrednich znajomości. Znajdź sposoby pozyskania nowych znajomości i je realizuj. Próbuj, próbuj i próbuj

Edukator psychologiczny, nauczyciel, socjolog i coach.
0

Witam,

Najlepiej byłoby udać się na konsultację do psychoterapeuty, który pomoże Pani przyjrzeć się występującym problemom w relacjach i zaproponuje najlepszą formę terapii.
Paulina Kwaśniewska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy