Problem z zaparciami u 21-latki chorej na IBS

Witam, od kilku lat leczę się hormonalnie, choruję na IBS.Nie mogę sobie poradzić z zaparciami.Próbowałam już wszystkich sposobów (zwiększenie błonnika,ilości płynów,leki: Duspatalin R.,Colon C,Lactulosum). Krótko pomagało siemię lniane. Wypróżniam się raz na 2-4 dni, zawsze z trudem i najczęściej bólem, często później pojawia się jasnoczerwona krew. Jeśli chodzi o diagnostykę IBS- stwierdzono tę chorobę na podstawie prawidłowych wyników badań laboratoryjnych i objawów.Z góry dziękuję za odp.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

proszę włączyć codziennie zestaw ćwiczeń na zaparcia i ustalić u dietetyka sposób żywienia. IBS niestety ma to do siebie, że wiąże się z dużą ilością stresu - zdarza się że pacjenci na urlopie nie mają kłopotów z zaparciami a wracając do pracy zaparcia pojawiają się bez istotnych zmian w diecie. Polecam również ćwiczenia typu Joga dla relaksacji i odprężenia.

Pozdrawiam