Problemy z przemianą materii i ustabilizowaniem wagi

Witam, mam problem z przemianą materii i cieżko mi wrócić do ustabilizowanej, zdrowej diety. Od 3/4 lat stosuje rożnego rodzaju diety, najcześciej była to dieta Dukana. Od dłuższego czasu staram sie ustabilizować organizm, jedząc często, mało, przede wszystkim zdrowo i różnorodnie. Jednak cokolwiek zjem z tym momencie, czy to bedzie tłustsze mięso niż pierś z kurczaka, czy kawałek słodkiego, momentalnie przybieram na wadze. Jak temu zaradzić? Mam 18 lat. 176 cm i ważę 56 kg, ćwiczę regularnie

Dzień dobry :)

Przede wszystkim według wskaźnika BMI ma Pani niedowagę. Nie należy więc obawiać się zwiększenia masy ciała.

Przybieranie na masie ciała może w Pani przypadku mieć różne przyczyny:
1. Rozregulowanie metabolizmu spowodowane długotrwałym stosowaniem diet odchudzających. Tylko dzięki zastosowaniu indywidualnie dopasowanej i zróżnicowanej diety można przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu, które nie następuje w ciągu kilku dni.
2. Niewłaściwie dobrana kaloryczność diety- organizm magazynuje energię "na później" bo przyzwyczaił się do tego, że dostanie mało pożywienia.
3. Dieta wysokobiałkowa (dieta Dukana) plus aktywność fizyczna prowadzą do zwiększenia masy mięśni, które są cięższe od tkanki tłuszczowej.

Proszę udać się na wizytę do dietetyka, który ułoży Pani odpowiedni jadłospis i wykona bardziej miarodajne badanie niż sama waga- Analizę Składu Ciała. Przywrócenie organizmu do prawidłowego funkcjonowania wymaga czasu i cierpliwości i może wiązać się z chwilowym przybieraniem na masie ciała.

Pozdrawiam,
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA