To co się dzieje w Pani życiu musi być dla Pani bardzo trudne. Stan napięcia musi być bardzo wysoki skoro doprowadza Panią do samookaleczeń. Jednak zaczęła Pani szukać pomocy, to już pierwszy mały krok na drodze do wprowadzenia zmiany.
Myślę, że warto, żeby skonsultowała się Pani z psychoterapeutą o wykształceniu psychologicznym i/lub psychiatrą. Przyczyn problemów, o których Pani pisze może być wiele.: może być to fobia specyficzna przed zwymiotowaniem. A być może ma Pani problemy z regulacją emocji, w związku z czym wysoki poziom lęku doprowadza do samookaleczeń. Ale to są tylko hipotezy, co do przyczyn Pani cierpienia, żeby postawić odpowiednią diagnozę potrzebny jest bardzo dokładny i szczegółowy wywiad. Na pewno jednak jest to problem, który można wyleczyć w trakcie psychoterapii.
Jedną ze skutecznych metod radzenia sobie z lękiem (w szczególności z fobiami specyficznymi) jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Być może pomocna będzie też książka Edmunda J.Bourne "Lęk i fobia" znajdzie tam Pani informacje o przyczynach lęku ale też wskazówki jak radzić sobie z lękiem. Jednak niezależnie tego zachęcam Panią do kontaktu ze specjalistą.
Mam wrażenie, że Pani bardzo cierpi, dlatego proszę szukać pomocy u psychologa/psychoterapeuty/psychiatry. Samookaleczenia, wyrywanie włosów, są poważnymi objawami, stanowią też zagrożenie dla Pani zdrowia, dlatego proszę nie zwlekać i zgłosić się do specjalisty, który pokieruje Panią dalej. Jeśli nie ma Pani możliwości skorzystać z pomocy prywatnie, proszę zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego, psychiatry - nie jest potrzebne skierowanie.
Mam nadzieję, że już niedługo uda się Pani znaleźć przyczynę problemu i wraz ze specjalistą odnajdzie Pani rozwiązanie.
Dzień dobry, z pani opisu wynika, że może pani cierpieć na jakąś formę lęku napadowego. Zachęcam do konsultacji psychologicznej u psychologa- psychoterapeuty, pomocne może się okazać podejście behawioralno-poznawcze. Pozdrawiam.
Zachęcam do działania, czyli udania się na osobistą konsultację do specjalisty (psychiatra, psychoterapeuta) i podjęcia psychoterapii.
Dzień dobry,
Proszę udać się do np.: Poradni Leczenia Nerwic, Poradni Zdrowia Psychicznego i podjąć leczenie. Najpierw zbada Panią lekarz, a następnie zaproponuje odpowiednie metody/formy leczenia - psychoterapia i/lub farmakoterapia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Hashimoto i problemy z tarczycą a ataki paniki i fobie – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Problemy z oddychaniem a nerwica lękowa – odpowiada Mgr Małgorzata Bukowska
- Napady złości u 20-latki – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Nerwice natręctw u 20-letniej osoby – odpowiada Mgr Magdalena Tylko
- Lęk przed wystąpieniem wojny – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Lęk przed wymiotowaniem u 15-latki – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Klaustrofobia utrudniająca życie w społeczeństwie – odpowiada Mgr Ewelina Kazieczko
- Brak uczuć i silnych emocji – odpowiada Mgr Karolina Matlak
- Jak sobie radzić z interakcją w grupie przy fobii społecznej? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Gdzie szukać pomocy w walce z bulimią? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
artykuły
Agorafobia - objawy, diagnoza, zaburzenia towarzyszące
Agorafobia (agoraphobia) to słowo pochodzące z jęz
Arachnofobia (lęk przed pająkami) - przyczyny, objawy, leczenie
Arachnofobia to jedna z najpopularniejszych fobii
Psycholog - kim jest i czym się zajmuje?
Psycholog to osoba posiadająca odpowiednie wykszta