Lęk przed wymiotowaniem u 15-latki

Witam. Mam pewien dość nietypowy problem a dokładnie mam lęk przed wymiotowaniem. Bardzo mnie to męczy bo boję się gdy ktoś w pobliżu mnie wymiotuje (gdy to słyszę już wariuję, serce mi bije jak szalone, trzęsę się)... Sama również boję się że będę wymiotować, więc ciągle pytam mojej mamy czy nie będe wymiotować lub ona... Zadaję to pytanie naprawdę setki razy w ciągu dnia. Oprócz tego choruję na nerwicę od roku (biorę leki). Mam 15lat. Jak mogę sobie radzić z tym lękiem przed wymiotowaniem?
15 LAT ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Objawy, które opisałaś, świadczą o specyficznej fobii – emetofobii. Emetofobia to lęk przed wymiotowaniem lub/i przebywaniem w pobliżu osób wymiotujących. U niektórych fobia jest tak silna, że może nawet dojść do zaniku życia towarzyskiego i lęku przed pojawianiem się w miejscach publicznych (z obawy, że ktoś mógłby niedaleko wymiotować). Czasami emetofobii towarzyszą też zaburzenia jedzenia – chorzy zazwyczaj się boją, że mogą coś zwymiotować po zjedzeniu. Napisałaś, że cierpisz na nerwicę i bierzesz leki. Farmakoterapia może pomóc w łagodzeniu lęku i somatycznych objawów lęku, ale nie zlikwiduje przyczyn zaburzeń. Jeśli zależy Ci na wyleczeniu zaburzeń nerwicowych i lęku przed wymiotowaniem, powinnaś zastanowić się z rodzicami nad podjęciem psychoterapii.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Sugerował bym zgłosić się do Poradni Psychologiczno-pedagogicznej do psychologa. Albo do psychoterapeuty na terapię rodzinną razem z rodzicami, gdyż zazwyczaj trudności emocjonalne u dzieci (w tym młodzieży) są przejawem problemów rodzinnych.
PanI życie może ulec poprawie, ale w tym celu warto skorzystać z fachowej pomocy.
Pozdrawiam
Jakub Pyka