Nerwica lękowa i strach przed wymiotowaniem

Witam! Jestem chora na nerwice lękową i leczę się antydepresantami, oprócz tego od niedawno doszedł mi lęk przed wymiotowaniem- emetofobie. Mam 15lat. Dziś dostałam miesiączkę i jestem od tego osłabiona ale nie wiem dlaczego mam mdłości lekkie, nie chce mi się wogóle jeść i jestem mega osłabiona. Leże cały dzień w łóżku. Oczywiście boję się że będę wymiotować... Czy możliwe że tak się czuje od miesiączki? Bardzo proszę o pomoc bo już płaczę z bezradności...!

witaj
miesiączka to czas kiedy trochę nam szaleją hormony, dlatego wymiotowanie się czasem zdarza, tak jak osłabienie i bolesności. Natomiast potęgować to może twój lęk przed wymiotowaniem, to wtedy działa jak taka samonapędzająca się maszyna im więcej masz w sobie lęku tym bardziej generują się objawy.
a zastanawiałaś się nad wizytą u psychoterapeuty lub psychologa?
leki można osłabić terapię i miesiączka będzie wtedy łatwiejsza
pozdrawiam
a.s

Mgr Anna Suligowska

Dzień Dobry, niestety, ale tak jak Pani opisuje swoją sytuację, mam na myśli nerwicę i najwyraźniej brak szczególnej poprawy przez leczenie się antydepresantami, sugeruję rozmowę z psychologiem. Może psychiatra, który przepisuje Pani leki jest w stanie polecić psychoterapeutę, również Poradnie Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży (w Gdańsku poradnie przy ul. Wałowej, ul. Jaskółczej, Gdańskie Centrum Zdrowia, w Sopocie Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna) oferują odpowiednią pomoc.
Proszę poprosić rodziców o umówienie na konsultację, w przypadku Państwowej Służby Zdrowia konieczne jest skierowanie do psychologa od pediatry lub najlepiej psychiatry.
Anna Wyszkowska