Problemy ze snem, napady lękowe i strach przed dotykiem u dziewczyny pobitej przez byłego partnera

Witam jestem w związku z dziewczyną która problem. Poprzedni facet z którym była zresztą w ciąży lubił sobie wypić. I pewnego dnia stwierdził że Ona go zdradza i pobił ją do tego stopnia że straciła ciąże . od tego dnia Ona ma problemy takie jak brak snu, napady lękowe, strach przed dotykiem gdy próbuję np pogłaskać ją po policzku Ona się boi jakby miała wrażenie że chcę ją uderzyć, boi się być sama w domu, była już kilkakrotnie u psychologa ale to nic nie pomogło... Proszę o pomoc

Problem z jakim boryka się Pana dziewczyna, wymaga dłuższej i regularnej pracy psychoterapeutycznej. W sytuacji, kiedy osoba doświadczyła przemocy, zanim rozpocznie się pracę terapeutyczną, niezbędne są konsultację, aby psychoterapeuta mógł zorientować się w jak mocno dana sytuacja zachwiała poczuciem bezpieczeństwa pacjenta. Piszę Pan, że dziewczyna kilka razy była u psychologa, obawiam się, że to za mało. Głębsza praca terapeutyczna pomagająca w poradzeniu sobie ze traumą przemocy, bólem, stratą dziecka wymaga zbudowania zaufanie między klientem a terapeutą.
Pana dziewczyna doznała przemocy od bliskiej osoby, mężczyzny, który z założenia powinien ją wspierać i dbać o nią. Tymczasem głęboko ją zranił, nadużył jej zaufania, a wspomnienie tamtego związku nadal w niej jest żywe o czym świadczą jej rekcje na dotyk, napady lękowe i trudności ze snem. Pomimo, iż przy Panu mogłaby poczuć się bezpiecznie, na poziomie ciała reaguje na dotyk – lękiem, bo tak jej ciało nauczyło się reagować obronnie na poprzedniego partnera.
Ważna jest Pana uważność na nią i wsparcie, jednak aby poradzić sobie z bólem i lękiem przeszłości, niezbędny jest stały kontakt terapeutyczny, poprzedzony konsultacją psychiatryczną, gdyż podane przez Pana objawy mogą również świadczyć o depresji.
Pozdrawiam Agnieszka Glica

Witam, myślę, że warto zgłosić się do psychoterapeuty niezwłocznie i trwać w terapii co najmniej rok. Mam nadzieje, że wesprze Pan dziewczynę w podjęciu tej decyzji. Służyć ona będzie Wam obojgu, ale najważniejsze, żeby ona uporała się sie z cierpieniem.