Problemy ze snem, nerwowość i dziwne nawyki

Witam! Od dłuższego czasu zaobserwowałam u siebie dziwne objawy i nawyki. Po pierwsze w sytuacjach stresowych zaczynam intensywnie się pocić i ciężko oddychać. Poza tym bardzo często brakuje mi optymizmu i odczuwam częste (czasem niczym nieuzasadnione) przygnębienie, często też mam problemy ze snem. Ale najbardziej niepokoi mnie fakt, że jeśli tylko mam wolne ręce, notorycznie drapię się po twarzy, głównie po brwiach. Powoduje to że są one wydrapane niemal do krwi i pomimo bólu i dyskomfortu nadal zazwyczaj nieświadomie ich drapię. Proszę o odpowiedź, gdyż nie wiem czy to drapanie to po prostu głupi nawyk, nad którym po prostu nie mogę zapanować, a opisane wcześniej objawy są wynikiem na przykład przemęczenia. Jeżeli jednak jest to coś poważniejszego, proszę o radę, do jakiego lekarza powinnam się zgłosić. Z góry dziękuję.

Witam!

Objawy, które Pani opisała w swoim liście mogą być spowodowane nasilonym lękiem. W sytuacji kiedy narasta lęk pojawiają się niepokojące sygnały ze strony ciała i psychiki. Pani opisuje, że ma trudności ze snem, w sytuacjach stresowych pojawia się pocenie i problemy z oddychaniem. Dodatkowo niekontrolowanie drapie się Pani po twarzy. Czuje się Pani także przygnębiona i brak Pani optymizmu. Sądzę, że warto zareagować na te objawy i jak najszybciej je skonsultować ze specjalistą. Polecam wizytę u lekarza psychiatry oraz psychoterapeuty. Lekarz będzie miał możliwość zdiagnozowania Pani stanu psychicznego i w miarę potrzeby zaleci Pani leczenie farmakologiczne. Spotkania z psychoterapeutą pozwolą dotrzeć do przyczyny problemów oraz wpływać na zmiany w Pani myśleniu i postrzeganiu siebie oraz otoczenia. Może Pani dzięki temu zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować niepokojące objawy oraz ustabilizować stan psychiczny. Dodatkowo psychoterapia daje trwałe efekty w przyszłości - pozwala sprawniej radzić sobie z trudnościami oraz wcześnie reagować na niepokojące symptomy. Pomoc psychiatry oraz psychoterapeuty może pozwolić Pani odzyskać dobry nastrój i poprawić samopoczucie.

Pozdrawiam