Problemy ze spadkiem wagi pomimo regularnego spożywania posiłków

Witam od 3 miesiecy jadam regularne 4/5 posiłków co 3h ( wartość kcal mam 1800kcal - bmi 24.1 srednio aktywny tryb życia). Od trzech tygodni zmniejszylam kaloryczność do 1400kcal dodając ćwiczenie 6x w tyg ( 60 min cardio, 15 min siłowe). Niestey od 3 miesiącu waga spadła zaledwie o 0,6 kg a w ostatnich tyg obwody wzrosły srednio o 1 cm. Co moze powodować problemy ze spadkiem wagi? (Nie podjadam, skrupulatnie licże kcal i ćwiczę).Dodam ze mam problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie.

Dzień dobry!

Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.

Zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

Witam. Po pierwsze 1400 kcal to zdecydowanie za mało przy tak intensywnym wysiłku jak Pani napisała. W takiej sytuacji metabolizm znacznie spowalnia, a organizm stara się zmagazynować energię w tkance tłuszczowej. W dodatku taka dieta jest bardzo niedoborowa (nie dostarcza odpowiedniej ilości witamin i minerałów). Aby wyliczyć dokładnie jakie ma Pani zapotrzebowanie kaloryczne oraz pomóc w ustaleniu przyczyny problemu, potrzebny jest wywiad dietetyczny (w tym celu zapraszam do poradni online na www.lekkoizdrowo.pl). Po drugie intensywne treningi aż 6 razy w tygodniu mogą być zbyt obciążające dla organizmu. Może Pani spróbować ograniczyć ćwiczenia do 5 dni w tygodniu (np. zrobić dzień przerwy w środku tygodnia i 1 dzień wolny w weekend), aby organizm miał szansę się zregenerować. Proszę także pamiętać, że mięśnie są cięższe od tłuszczu, a masa mięśniowa mogła się u Pani rozbudować pod wpływem ćwiczeń. Wspomniała Pani o zatrzymywaniu wody w organizmie. Wzrost obwodów oraz zatrzymanie wagi może wynikać właśnie stąd (powstają obrzęki). Warto przyjrzeć się swojej diecie, czy spożywa Pani dużo soli i słonych produktów? Jak Pani widzi, drastyczne obniżanie kaloryczności diety nie zawsze pomaga w odchudzaniu. Należy wprowadzić zdrowe, racjonalne odżywianie. Zachęcam do skorzystania z pomocy dietetyka.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.