Problem ze spadkiem wagi podczas odchudzania

Witam, Mam 24 lata i moja obecna waga to 81 kg od 21 stycznia zaczęłam się odchudzać początkowo dieta 1000 kcal i spadek wagi był zadowalający przez 3 tygodnie ok 5 kg. Następnie zmieniłam dietę na ok 1200 kcal i obecnie waga w sumie spadła od początkowej 6 kg. Jem 5 posiłków dziennie piję min. 1,5 l wody dziennie i ostatni posiłek jem ok 18 ale ostatnio waga raz spada raz rośnie. Ważyła już 79,6 kg a teraz z powrotem 81. Proszę o podpowiedź co robię źle że waga nie spada?

Witam. Po pierwsze dieta 1000-1200 kcal jest zbyt restrykcyjna i prawdopodobnie Pani metabolizm przez to znacznie spowolnił. Organizm „broni się” przed zrzuceniem zbędnej tkanki tłuszczowej. Bardzo dobrze, że je Pani 5 posiłków dziennie, ale kolację należy spożywać ok. 3 godziny przed snem, niekoniecznie o godz.18:00. Ponadto nie należy kierować się samą wagą. Oprócz ważenia, najlepiej mierzyć obwody ciała (talia, biodra, uda). Wahania masy ciała są normalną rzeczą i zależą od wielu czynników, m.in. od dnia cyklu miesiączkowego i od stanu nawodnienia organizmu. Aby udzielić konkretnej porady, potrzebne są informacje m.in. na temat sposobu Pani odżywiania, stanu zdrowia itp. Zapraszam na stronę www.lekkoizdrowo.pl. Warto skorzystać z pomocy dietetyka, aby prawidłowo zbilansować dietę i odchudzać się w bezpieczny sposób. Zachęcam także do odwiedzania bloga ze zdrowymi przepisami: www.zdrowapasja.blogspot.com. Pozdrawiam serdecznie.

Witam,
Przede wszystkim dieta 1000kcal to nie dieta odchudzająca a wyniszczająca. Początkowy spadek kilogramów to spadek wody a nie tkanki tłuszczowej. Należy dostosować ilość kcal do Pani wieku, aktywności fizycznej. Z pewnością dieta minimum 1500kcal będzie odpowiednia.
Słusznie jada Pani 5 posiłków dziennie, trzeba jednak pamiętać że słynna godzina kolacji- 18 dotyczy osób które po 2-3 godzinach idą spać, jeśli kładzie się Pani spać w późniejszym odstępstwie godzin- 18 Panią nie dotyczy. Ostatni posiłek jemy 2-3 godziny przed snem, zaś pierwszy- 1 godzinę od momentu obudzenia się. Odstępy między posiłkami w ciągu dnia to 3-4 godziny.
Co do innych wytycznych, ciężko mi stwierdzić, gdyż zbyt mało informacji mam z Pani pytania aby wyłapać więcej błędów. Płyny w porządku.
Dodatkowo mogę zalecić aktywność fizyczną, unikanie żywności przetworzonej, fast food, słodyczy, tłustych mięs.
Wzbogacenie diety w błonnik pokarmowy (świeże owoce i warzywa, grube kasze, pełnoziarniste pieczywo, ciemne makarony i ryże- nie unikamy pieczywa na diecie i makaronów!), dodatkowo polecam ryby morskie (dorsz, morszczuk), oleje roślinne do sałatek (oliwa z oliwek, olej lniany), orzechy, suche nasiona roślin strączkowych (fasola, groch, soczewica, ciecierzyca).

Pozdrawiam,
Dietetyk kliniczny mgr Beata Kopaniecka

Dzień dobry!

Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.

Po wskazówki żywieniowe zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska