Produkty spożywcze a podniesienie poziomu leptyny w organizmie

jakie leki czy produkty spożywcze podnoszą poziom leptyny w organizmie?
ponad rok temu

Witam serdecznie. Stężenie leptyny we krwi związane jest rytmem okołodobowym. Jej najmniejsza ilość pojawia się między przedpołudniem, a północą, zaś największy jej poziom między północą, a wczesnymi godzinami rannymi. Nie jest on jednak stały. Zauważa się jego zmiany przy zaburzeniach cyklu miesiączkowego, przy stosowaniu bardzo nisko- lub bardzo wysokoenergetycznych diet oraz przy bardzo dużym wysiłku fizycznym, który związany jest dużym zużyciem energii. Poziom leptyny zależy także od rodzaju i częstotliwości spożywanych pokarmów. Wykazano, że stężenie leptyny we krwi jest o 45% wyższe u osób spożywających posiłki regularnie, niż w przypadku spożycia jednego obfitego posiłku dziennie. Z kolei posiłek bogaty w cukry powoduje wzrost jej ilości we krwi, w porównaniu do posiłku zawierającego duże ilości tłuszczu. Na wydzielanie leptyny do krwi ma wpływ dostępność organizmu do energii, tzn. różnica między ilością energii dostarczanej i wydatkowanej.