Naturalne produkty spożywcze chroniące jelita

Witam, jakie naturalne produkty spożywcze są pomocne w ochronie, osłonie jelit. Jakie naturalne produkty są pomocne w osłonie nerek. Przyjmuję silny lek Stribild. Jakie produkty spożywcze pomagają w zaśnięciu a jakie pobudzają (bez kofeiny i chmielu, kozłka etc. mam alergię). Najważniejsze jest dla mnie pytanie o jelita. Jak je mam chronić.

Witam,

Osłonowo na jelita zalecam dietę bogatą w produkty mleczne wzbogacone o szczepy probiotyczne (Lactobacillus, Bifidobacterium): jogurty, kefiry, maślanki. Proszę stopniowo wprowadzać je do diety, gdyż zbyt duża ilość może powodować wzdęcia.

Jeśli chodzi o zdrowie nerek, to proszę ograniczać sól, bo powoduje to zwiększenie ciśnienia krwi i negatywnie wpływa na nerki - należy zrezygnować z dań w proszku, produktów w puszkach, wędzonych ryb, gotowych mieszanek przypraw.

Aby przygotować organizm do snu, ostatni posiłek powinno się zjeść ok 3h przed snem i powinien być on lekkostrawny. Warto też pić wieczorem zioła np. melisę i unikać herbaty i kawy.

W celu pobudzenia można pić świeże soki lub jeść owoce: pomarańcze, grejpfruty oraz przyprawy: imbir, cynamon - można zrobić sobie np. kawę zbożową z tymi przyprawami.

Pozdrawiam,
Agnieszka Michałkiewicz
Dietetyk

www.klinikazywienia.pl