Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 2 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy rak boi się noża?

Dzień dobry.Cynamon zawiera kumaryny ( najwięcej zawiera cynamon chiński a najmniej cynamon cejloński )
. Sugeruje się że związek ten szkodliwie działa na wątrobę. Jednak szkodliwość tego związku nie została potwierdzona konkretnymi badaniami naukowymi. Naukowcy niemieccy twierdzą że używanie tej przyprawy 1-2 razy w tygodniu nie ma żadnych skutków ubocznych. Nie słyszałam natomiast nic na temat związku cynamonu z rakiem jelita grubego.
Pozdrawiam Monika Kruszelnicka

0

Witam, niestety w przypadku cynamonu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Chodzi o zawartość kumaryny, która może niekorzystnie wpływać na wątrobę. Najlepiej spożywać cynamon cejloński (ma mniejszą zawartość kumaryny) i oczywiście nie przesadzać z ilością. Wszystko w nadmiarze może szkodzić.

0

Nie, nie ma żadnego. Chyba, że się z nim przesadza. Osoby spożywające dużo konserwowanych pokarmów, octu, ostrych przypraw, pieprzu, cynamonu, soli, chili, curry, gorczycy, musztardy, ostrej papryki, imbiru czy gałki muszkatołowej są bardziej podatni na choroby nowotworowe

Specjalista chirurgii ogólnej.
0

Dzień dobry,
Spożywanie cynamonu nie ma negatywnych skutków zdrowotnych w przypadku osoby chorującej na nowotwór jelita grubego. Przyprawa ta nie jest wskazana natomiast u osób z chorobą wrzodową żołądka czy dwunastnicy, gdyż może nasilać występowanie objawów. Warto pamiętać o prozdrowotnym wpływie cynamonu na zdrowie, który ma silne właściwości bakteriostatyczne i poprawia trawienie zwiększając wydzielanie soku żołądkowego. Dodatkowo świetnie sprawdza się jako składnik diety u osób z cukrzycą, gdyż zwiększa podatność tkanek na działanie insuliny. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!

0
Ewa Kozłowska Dietetyk, Warszawa
82 poziom zaufania

W umiarkowanych ilościach 2-3 razy w tygodniu mozna spozywać cynamon bez ryzyka powikłan zdrowotnych.

Dietetyk z ponad 20-letnim stażem. Kierownik Poradni Dietetycznej w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy