Dzień dobry.Cynamon zawiera kumaryny ( najwięcej zawiera cynamon chiński a najmniej cynamon cejloński )
. Sugeruje się że związek ten szkodliwie działa na wątrobę. Jednak szkodliwość tego związku nie została potwierdzona konkretnymi badaniami naukowymi. Naukowcy niemieccy twierdzą że używanie tej przyprawy 1-2 razy w tygodniu nie ma żadnych skutków ubocznych. Nie słyszałam natomiast nic na temat związku cynamonu z rakiem jelita grubego.
Pozdrawiam Monika Kruszelnicka

0

Witam, niestety w przypadku cynamonu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Chodzi o zawartość kumaryny, która może niekorzystnie wpływać na wątrobę. Najlepiej spożywać cynamon cejloński (ma mniejszą zawartość kumaryny) i oczywiście nie przesadzać z ilością. Wszystko w nadmiarze może szkodzić.

0

Nie, nie ma żadnego. Chyba, że się z nim przesadza. Osoby spożywające dużo konserwowanych pokarmów, octu, ostrych przypraw, pieprzu, cynamonu, soli, chili, curry, gorczycy, musztardy, ostrej papryki, imbiru czy gałki muszkatołowej są bardziej podatni na choroby nowotworowe

0

Dzień dobry,
Spożywanie cynamonu nie ma negatywnych skutków zdrowotnych w przypadku osoby chorującej na nowotwór jelita grubego. Przyprawa ta nie jest wskazana natomiast u osób z chorobą wrzodową żołądka czy dwunastnicy, gdyż może nasilać występowanie objawów. Warto pamiętać o prozdrowotnym wpływie cynamonu na zdrowie, który ma silne właściwości bakteriostatyczne i poprawia trawienie zwiększając wydzielanie soku żołądkowego. Dodatkowo świetnie sprawdza się jako składnik diety u osób z cukrzycą, gdyż zwiększa podatność tkanek na działanie insuliny. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!

0
Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa
79 poziom zaufania

W umiarkowanych ilościach 2-3 razy w tygodniu mozna spozywać cynamon bez ryzyka powikłan zdrowotnych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty